Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Przekroczenie zakresu pomocy przy spisywaniu testamentu
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przekroczenie zakresu pomocy przy spisywaniu testamentu

Gazeta Podatkowa nr 63 (1625) z dnia 8.08.2019
Dawid Szwarc

Moja babcia jest bardzo chora. Chciałaby spisać testament. Jest w pełni władz umysłowych, jednak z powodu choroby trudno jest jej cokolwiek pisać. Czy rodzina może w jakiś sposób pomóc jej spisać testament, np. trzymać kartkę, pomagać w samej czynności pisania? Nie chcemy narazić się w przyszłości na zarzuty, że zmusiliśmy babcię do jakichś rozstrzygnięć w sprawie spadku.

Pomoc jest dopuszczalna, jednak nie może przekroczyć pewnych granic. Sprawa jest o tyle złożona, że wprost to zagadnienie nie jest poruszone w przepisach, tzn. nie wskazuje się, jakie czynności są dopuszczalne, a jakie będą skutkować nieważnością testamentu.

Z pytania wynika, że babcia Czytelnika chce spisać testament własnoręczny. W myśl przepisów spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów. Tak określa art. 949 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145). Najistotniejszym warunkiem, od którego zależy ważność takiego testament, jest napisanie go w całości pismem ręcznym. Nie jest zatem dopuszczalne np. napisanie dokumentu na komputerze, wydrukowanie go i podpisanie - taki dokument nie będzie mógł być uznany za testament.

Nie będzie również dopuszczalna pomoc osoby trzeciej, która sprowadzi się do tego, że spisze ona testament niejako w imieniu spadkodawcy. Bez znaczenia będzie, że to co powie spadkodawca, będzie napisane słowo w słowo czy też, że świadkowie potwierdzą, iż faktycznie dokument oddaje wszystko, co powiedział spadkodawca. Nie zabrania się jednak pomocy osób trzecich w skutecznym napisaniu testamentu przez spadkodawcę. Pomoc taka może polegać na podaniu i trzymaniu kartki, podaniu długopisu, lekkim przytrzymywaniu długopisu, gdyby spadkodawca miał trudności w pisaniu. Możliwe jest nawet podtrzymywanie ręki - ważne jednak jest to, aby nie wodzić ręką za testatora. Wszystko zatem zależy od okoliczności sprawy, niemniej zawsze należy pamiętać, że pomoc przy spisywaniu testamentu nie może doprowadzić do tego, że taki dokument zostanie pozbawiony cechy "bycia spisanym własnoręcznie przez spadkodawcę".


W spisaniu testamentu własnoręcznego dopuszczalne jest udzielenie pomocy spadkodawcy.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.