Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Uznanie zapisobiercy testamentowego za spadkobiercę
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Uznanie zapisobiercy testamentowego za spadkobiercę

Gazeta Podatkowa nr 22 (2001) z dnia 16.03.2023
Dawid Szwarc

W testamencie partner uczynił na moją rzecz zapis testamentowy, którego przedmiotem jest mieszkanie. Do spadku powołał dwoje swoich dzieci. Po śmierci okazało się, że poza mieszkaniem partner w zasadzie nie posiadał większego majątku. Czy to prawda, że w takiej sytuacji to ja mogę zostać uznana za spadkobiercę?

Nie jest to wykluczone. Spadkodawca za swojego życia może zdecydować o tym, co stanie się z jego majątkiem po jego śmierci. W tym celu spisuje testament. W testamencie najczęściej powołuje spadkobierców oraz dokonuje innych dyspozycji, np. zapisów spadkowych. Niejednokrotnie testament sporządzany jest na wiele lat przed śmiercią. Majątek spadkodawcy w chwili śmierci może mieć dużo mniejszą wartość niż w chwili sporządzania wspomnianego dokumentu. Przykładowo spadkodawca, spisując testament, posiadał majątek o wartości 800 tys. zł, w skład którego wchodziła działka budowlana o wartości 150 tys. zł. Działkę tę zapisał w testamencie dalekiej krewnej, a do spadku powołał najbliższą rodzinę. Natomiast w chwili śmierci majątek spadkodawcy miał wartość tylko 200 tys. zł, na co składała się przede wszystkim wartość wspomnianej nieruchomości wyceniana na kwotę 180 tys. zł. Zatem w opisanym przypadku spadkobiercy dziedziczyliby cały majątek, odpowiadaliby za długi, formalnie otrzymaliby majątek o wartości 200 tys. zł, ale musieliby przekazać nieruchomość na rzecz zapisobiercy o wartości 180 tys. zł. W takim przypadku należałoby rozważyć, czy to nie zapisobierca tak naprawdę jest spadkobiercą, skoro otrzymuje po zmarłym niemal cały jego majątek.

Zgodnie z przepisami, jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów. Stanowi o tym art. 961 Kodeksu cywilnego.

Nie zawsze zatem duża dysproporcja np. między wartością zapisu a wartością spadku pozwala na uznanie, że zapisobierca jest spadkobiercą. W jednym z orzeczeń sąd wskazał, że dyrektywa interpretacyjna zawarta we wspomnianym przepisie ma zastosowanie wyłącznie w przypadku istnienia wątpliwości co do charakteru prawnego dokonanych rozporządzeń testamentowych. Jeżeli rozporządzenia testatora nie budzą wątpliwości co do ich charakteru lub w drodze interpretacji testamentu charakter ten można ustalić, to wykluczone jest stosowanie tej dyrektywy (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 września 2021 r., sygn. akt V CSKP 117/21).

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.