Facebook

Jak szukać?»

NOWA WERSJA bezpłatnej aplikacji dla księgowych ASYSTENT GOFIN Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Dziedziczenie ustawowe we wspólności majątkowej
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Dziedziczenie ustawowe we wspólności majątkowej

Gazeta Podatkowa nr 1 (1980) z dnia 2.01.2023
Dawid Szwarc

Przez cały okres trwania naszego związku małżeńskiego pozostawaliśmy w ustroju wspólności ustawowej. Kilka tygodni temu mój mąż zmarł. Mąż nie pozostawił testamentu. Mamy dwoje dzieci. Dowiedziałam się, że współmałżonek w ustroju wspólności majątkowej uzyskuje największy udział w spadku. Dzieci z kolei twierdzą, że każdemu z nas przysługuje udział w tej samej wysokości. Czy mają rację?

W sytuacji opisanej w pytaniu spadek po zmarłym mężu Czytelniczki dziedziczony jest na mocy ustawy. Zgodnie z przepisami w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek - dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Przewiduje to art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.). Zatem jeśli zmarły miał np. pięcioro dzieci, wówczas faktycznie udział w spadku przysługujący małżonkowi będzie największy - małżonek otrzyma 1/4 spadku, a pozostałe 3/4 spadku będzie rozdzielone między pięcioro dzieci. W przypadku Czytelniczki udziały spadkobierców będą równe - każdy otrzyma po 1/3 spadku.

Faktem natomiast jest, że w sytuacji gdy małżonkowie pozostawali we wspólności majątkowej, małżonek-spadkobierca otrzymuje często większą część majątku niż pozostali spadkobiercy. Wynika to jednak nie z samego dziedziczenia, ale z tego, że przysługuje mu udział w majątku wspólnym, który zgromadził ze zmarłym małżonkiem. Co do zasady, udziały małżonków w majątku wspólnym są równe. Wspólność ustawowa po ustaniu tego ustroju przekształca się we wspólność udziałową. Zatem po śmierci małżonka połowa udziału w majątku wspólnym trafia do małżonka pozostającego przy życiu, a dziedziczeniu podlega tylko druga połowa majątku wspólnego, która była własnością zmarłego małżonka. Zatem formalnie w skład spadku wchodzi cały majątek osobisty zmarłego małżonka i połowa majątku wspólnego.

Tym samym z ekonomicznego punktu widzenia może się zdarzyć, że małżonek otrzyma większą część majątku niż pozostali spadkobiercy, nawet posiadając taki sam udział w spadku. Przykładowo, zmarły posiadał majątek osobisty o wartości 20 tys. zł, a majątek wspólny małżonków wynosił 320 tys. zł. W skład spadku weszły zatem rzeczy (prawa) o wartości 180 tys. zł (20 tys. zł i połowa z 320 tys. zł). Jeśli spadkobiercy mają udziały po 1/3, wówczas każdy otrzyma ze spadku po 60 tys. zł. Natomiast małżonek poza tymi 60 tys. zł będzie mieć prawo jeszcze do połowy majątku wspólnego (czyli do 180 tys. zł).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.