Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Częściowy dział spadku jest dopuszczalny
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Częściowy dział spadku jest dopuszczalny

Gazeta Podatkowa nr 60 (1414) z dnia 27.07.2017
Dawid Szwarc

Wraz z bratem odziedziczyłem spadek po ojcu. W skład spadku wchodzi bardzo dużo ruchomości, a także nieruchomość oraz oszczędności. Czy musimy ten spadek formalnie dzielić? Dysponujemy aktem poświadczenia dziedziczenia i korzystamy z majątku po ojcu w zgodny sposób. To co ewentualnie wchodziłoby w grę, to podział nieruchomości oraz oszczędności. Czy byłoby to możliwe?

TAK. Z formalnego punktu widzenia dział spadku w ogóle nie jest wymagany. Z chwilą dziedziczenia (otwarcia spadku, śmierci spadkodawcy) spadkobiercy stają się po prostu współwłaścicielami rzeczy i praw, które tworzą masę spadkową. Do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio większość przepisów o współwłasności w częściach ułamkowych.

Stan współwłasności może kiedyś stać się uciążliwy (współwłaściciele zaczną mieć interesy, których nie da się ze sobą pogodzić), co doprowadzi ostatecznie do zniesienia współwłasności. Z tego też powodu przepisy przewidują możliwość dokonania działu spadku.


Częściowy dział spadku jest możliwy również w sytuacji, gdy do spadku wchodzi nieruchomość.


Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Stanowi o tym art. 1037 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.). Do czasu działu spadku każdy ze spadkobierców posiada określony ułamek własności (np. po 1/2) we wszystkich odziedziczonych prawach (rzeczach). Po pełnym podziale każdy spadkobierca posiada na wyłączną własność określone składniki, nie występuje już stan "współwłasności". Regułą jest, że sądowy dział spadku powinien obejmować cały spadek, jednak z ważnych powodów może być ograniczony do jego części. Natomiast nie ma żadnych przeciwwskazań, aby umowny dział spadku objął jedynie ograniczoną część spadku.

Częściowy dział spadku dopuszczalny jest nawet wtedy, gdy do spadku wchodzi nieruchomość. Trzeba jednak pamiętać, iż musi on w takiej sytuacji doprowadzić do całkowitego zniesienia stanu współwłasności (nie może polegać na tym, że dojdzie do wydzielenia tylko części działek i pozostawienia stanu współwłasności w odniesieniu do pozostałych działek tej nieruchomości). Dział sądowy warto rozważyć także wtedy, gdy między spadkobiercy nie ma sporu co do sposobu podziału - w przypadku nieruchomości koszt podziału, tj. opłata sądowa, bywa z reguły niższa niż np. wysokość taksy notarialnej.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.