Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Procedura podatkowa  »   Indywidualny przedsiębiorca a UPL-1
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Indywidualny przedsiębiorca a UPL-1

Gazeta Podatkowa nr 87 (2066) z dnia 30.10.2023
Małgorzata Żujewska

Założyłem działalność gospodarczą (na podstawie wpisu w CEIDG). Sam będę podpisywał rozliczenia podatkowe przesyłane przez internet. Mam profil zaufany oraz kwalifikowany podpis elektroniczny. Czy muszę wystawić dla siebie i złożyć w urzędzie skarbowym pełnomocnictwo UPL-1?

NIE. Podatnik będący osobą fizyczną nie składa sam dla siebie pełnomocnictwa UPL-1.

Deklaracje podatkowe mogą być podpisane, o ile odrębne ustawy nie stanowią inaczej, przez pełnomocnika ustanowionego przez podatnika (płatnika). Podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika z obowiązku złożenia podpisu. Wynika to z art. 80a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji przekazywanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej przedkłada się na druku UPL-1. Stanowi ono podstawę wprowadzenia danych pełnomocnika do systemu e-Deklaracje. Dzięki temu możliwa jest weryfikacja, czy przesyłany dokument podpisuje właściwa (uprawniona) osoba, czy nie. UPL-1 można złożyć w formie: papierowej - naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników lub elektronicznej - Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (za pośrednictwem platformy ePUAP lub z konta w serwisie e-Urząd Skarbowy).

Osoba fizyczna może - nie musi - mieć pełnomocnika do podpisywania deklaracji przesyłanych przez internet. Jeżeli ustanowi pełnomocnika, zgłasza go poprzez złożenie pełnomocnictwa UPL-1. Podatnik (płatnik) będący osobą fizyczną, który swoje e-deklaracje sam podpisuje, nie musi natomiast składać dla siebie UPL-1. Rozliczenia podpisuje bowiem we własnym imieniu.


Złożenie UPL-1 nie podlega opłacie skarbowej.

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.