Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu w CEIDG. Zamierzam przekształcić ją w jednoosobową spółkę z o.o. Czy po przekształceniu spółka z o.o. przejmie mój NIP?
NIE. Spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy (osoby fizycznej) posługuje się własnym NIP.
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu Prawa przedsiębiorców może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową, np. z o.o. Przewiduje to art. 551 § 5 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze z zm.). Spółka wstępuje w przewidziane w przepisach podatkowych prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych. Sukcesja nie obejmuje NIP.
Przekształcenie podmiotu skutkuje przejściem NIP nadanego podatnikowi na następcę prawnego w przypadkach wskazanych w art. 12 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2022 r. poz. 2500). Dzieje się tak w razie przekształcenia: przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy, spółki cywilnej w spółkę handlową, spółki handlowej w inną spółkę handlową, stowarzyszenia zwykłego w stowarzyszenie. Spółce z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia indywidualnego przedsiębiorcy nadawany jest własny (odrębny od przedsiębiorcy) NIP.
Spółka z o.o. uzyskuje NIP za pośrednictwem KRS. Sąd rejestrowy po dokonaniu wpisu przekazuje drogą elektroniczną dane podstawowe (tj. objęte treścią wpisu) do Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP). Nadanie NIP następuje automatycznie, bezpośrednio po zamieszczeniu w CRP KEP danych przesłanych z KRS. Informacja o NIP jest przekazywana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do KRS. Ujawnienie NIP w KRS stanowi potwierdzenie nadania NIP. Spółka z o.o. ma natomiast obowiązek złożyć we własnym zakresie w urzędzie skarbowym zgłoszenie NIP-8. Podaje w nim dane uzupełniające, tj. nieobjęte treścią wpisu w KRS, ale wymagane w relacjach z KAS, GUS i ZUS. Do danych uzupełniających niezbędnych w kontaktach z administracją skarbową zalicza się m.in.: skróconą nazwę, wykaz rachunków bankowych, adresy miejsc prowadzenia działalności, dane prowadzącego dokumentację rachunkową, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej. NIP-8 można przekazać w formie papierowej lub elektronicznej.
|