Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Procedura podatkowa  »   Kwota wolna od zajęcia na koncie przedsiębiorcy
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Kwota wolna od zajęcia na koncie przedsiębiorcy

Gazeta Podatkowa nr 39 (1914) z dnia 16.05.2022
Małgorzata Żujewska

Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu w CEIDG. Mam zaległości z tytułu VAT. Urząd skarbowy zajął w ramach postępowania egzekucyjnego mój firmowy rachunek rozliczeniowy. Czy przysługuje mi prawo do wypłaty z tego konta kwoty wolnej od zajęcia?

NIE. Kwota wolna od zajęcia nie przysługuje w przypadku zajęcia rachunku rozliczeniowego.

Umowa rachunku bankowego polega na tym, że bank zobowiązuje się względem posiadacza konta, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz - jeżeli umowa tak stanowi - do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych. Osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej dedykowane są tzw. rachunki osobiste, tj.: oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz terminowych lokat oszczędnościowych. Osoby fizyczne wykonujące działalność zarobkową na własny rachunek, w tym przedsiębiorcy, mogą poza kontami osobistymi posiadać rachunki rozliczeniowe oraz lokat terminowych.

Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach osobistych (oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych lub terminowych lokat oszczędnościowych) są wolne od zajęcia egzekucyjnego w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. Stanowi tak art. 54 Prawa bankowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2439 ze zm.). Dłużnik może w 2022 r. pobrać co miesiąc z konta zajętego przez urząd skarbowy (w okresie obowiązywania zajęcia egzekucyjnego) kwotę do 2.257,50 zł (75% z 3.010 zł). Środki pieniężne zdeponowane na koncie prowadzonym dla kilku osób są wolne od zajęcia do ustalonego pułapu niezależnie od liczby współposiadaczy konta.


Kwota wolna od zajęcia nie zależy od liczby zawartych umów o prowadzenie osobistych rachunków bankowych.


Środki znajdujące się na rachunku rozliczeniowym nie korzystają z ochrony przewidzianej w art. 54 Prawa bankowego. W przypadku skierowania do takiego konta egzekucji administracyjnej podatnikowi nie przysługuje kwota wolna od zajęcia. Dozwolone jest natomiast podjęcie - bez zgody organu egzekucyjnego - środków na zasądzone alimenty, renty o charakterze alimentacyjnym zasądzonej tytułem odszkodowania, a także na bieżące wynagrodzenia za pracę pracowników oraz należne od tych poborów składki na ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy od osób fizycznych. Zezwala na to art. 81 § 4 i § 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 479). Środki na alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym otrzymuje się na podstawie tytułu stwierdzającego obowiązek podatnika do płacenia tych świadczeń, np. orzeczenia sądowego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Bank dokonuje wypłat alimentów lub renty do rąk osoby uprawnionej do otrzymania tych świadczeń. Warunkiem uzyskania środków na wynagrodzenia pracowników jest złożenie w banku odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu odzwierciedlającego wysokość bieżących pensji.

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.