Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Procedura podatkowa  »   Zwrot kilkuzłotowej nadpłaty z PIT za 2021 r.
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zwrot kilkuzłotowej nadpłaty z PIT za 2021 r.

Gazeta Podatkowa nr 32 (1907) z dnia 21.04.2022
Małgorzata Żujewska

W PIT-37 za 2021 r. wykazałam nadpłatę podatku dochodowego w wysokości 5 zł. Czy urząd skarbowy zwróci mi tę kwotę, czy automatycznie zaliczy ją na poczet przyszłych podatków?

Zaliczenie nadpłaty podatku - bez względu na jej wysokość - na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych następuje na wniosek podatnika.

Nadpłata podatku podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Jeżeli podatnik nie ma takich obciążeń, nadpłata jest mu zwracana, chyba że złoży wniosek o zarachowanie całej lub części przysługującej mu kwoty na przyszłe zobowiązania podatkowe. Stanowi tak art. 76 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Organ podatkowy, u którego powstała nadpłata, będący organem KAS, może zaliczyć nadpłatę na poczet niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym, w rozumieniu art. 60 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ze zm.), do których wymiaru lub poboru jest właściwy inny organ KAS. Umożliwia to zaliczenie nadpłaty podatku z urzędu - bez konieczności wystawiania tytułu wykonawczego - m.in. na grzywny nakładane w drodze mandatu karnego, których poborem zajmuje się Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Opisane zasady dotyczą każdej nadpłaty podatku - bez względu na jej kwotę. Urząd skarbowy nie zaliczy więc automatycznie (z urzędu) na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych kilkuzłotowej nadpłaty podatku dochodowego wykazanej w PIT-37 za 2021 r. Może to zrobić jedynie na wniosek podatnika (pod warunkiem, że nie posiada on wymienionych wcześniej obciążeń).

Nadpłata nieprzekraczająca 32 zł zwracana jest przelewem lub w kasie. Aby podatnik otrzymał pieniądze przelewem, urząd skarbowy musi znać rachunek podatnika (bankowy lub w SKOK). Jeżeli podatnik nie zgłaszał wcześniej swojego rachunku albo podane konto nie jest już aktualne, to zgłoszenia może dokonać na dwa sposoby. Pierwszy to wskazanie rachunku w składanym zeznaniu podatkowym (w PIT-37 za 2021 r. należy wypełnić część N). Drugim sposobem jest dokonanie zgłoszenia na odrębnym formularzu. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej posługujące się NIP jako identyfikatorem podatkowym składają NIP-7, a których identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL - ZAP-3. Nadpłata nieprzekraczająca 32 zł nie jest zwracana przekazem pocztowym. Jeżeli więc podatnik nie poda konta (w zeznaniu podatkowym lub na odrębnym formularzu), będzie musiał odebrać ją w kasie.


Druki ZAP-3 i NIP-7 dostępne są w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Zgłoszenia identyfikacyjne (NIP).

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.