Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Procedura podatkowa  »   Tłumaczenie dokumentów objętych kontrolą podatkową
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Tłumaczenie dokumentów objętych kontrolą podatkową

Gazeta Podatkowa nr 79 (1850) z dnia 4.10.2021
Małgorzata Żujewska

Urząd skarbowy prowadzi w naszej firmie kontrolę podatkową w zakresie VAT. Zostaliśmy zobligowani do przedłożenia tłumaczeń dokumentów dotyczących rozliczenia tego podatku sporządzonych w języku czeskim. Czy musimy dokonać przekładów na własny koszt?

TAK. Podatnik na własny koszt sporządza tłumaczenia obcojęzycznych dokumentów objętych kontrolą podatkową.

W Polsce językiem urzędowym jest język polski (art. 27 Konstytucji RP). Podmioty wykonujące zadania publiczne na terytorium Polski dokonują wszelkich czynności urzędowych w języku polskim (chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej). Obliguje je do tego art. 5 ust. 1 ustawy o języku polskim (Dz. U. z 2021 r. poz. 672). Konsekwentnie urząd skarbowy, m.in. prowadząc kontrolę podatkową, wykonuje swoje działania w języku polskim. Przekłada się to na obowiązki podatników. Kontrolowany, jego pracownik oraz osoba współdziałająca z kontrolowanym muszą na wezwanie kontrolujących przedłożyć tłumaczenie na język polski dokumentacji sporządzonej w języku obcym, a dotyczącej spraw będących przedmiotem kontroli podatkowej. Kontrolowany wykonuje przekłady na własny koszt. Stanowi tak art. 287 § 1 pkt 2 i § 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Tłumaczenie dokumentów dotyczących rozliczeń podatkowych musi być wiarygodne. Nie może być wątpliwości, czy i w jakim stopniu dokonujący przekładu posługuje się językiem obcym. Wymagane jest więc dokonanie tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego (por. wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2012 r., sygn. akt II FSK 108/11).

Konsekwencją bezzasadnej odmowy przedłożenia tłumaczenia obcojęzycznej dokumentacji lub niewywiązania się z tego obowiązku w wyznaczonym terminie może być kara porządkowa. Możliwość jej zastosowania w toku kontroli podatkowej wynika z art. 262 § 1 pkt 2 w zw. z art. 292 Ordynacji podatkowej. Karę porządkową nakłada w formie postanowienia organ prowadzący kontrolę podatkową. Obecnie może być ona wymierzona w wysokości do 2.900 zł. Karę porządkową otrzymuje zasadniczo podatnik. Jeżeli kontrolowanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, wymierza się ją ustawowemu reprezentantowi, członkowi organu uprawnionego do reprezentowania lub osobie upoważnionej do prowadzenia spraw danego podmiotu, np. prezesowi spółki z o.o.

Ukaranemu przysługuje prawo wniesienia zażalenia na postanowienie o nałożeniu kary porządkowej lub złożenia wniosku o uchylenie kary porządkowej. Zażalenie rozpatruje organ wyższego stopnia. Wniosek o uchylenie kary porządkowej rozpoznaje organ podatkowy, który ją nałożył. Na postanowienie o odmowie uchylenia kary przysługuje zażalenie.

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.