Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Procedura podatkowa  »   Pełnomocnictwo do podpisania e-zeznania małżonków

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Pełnomocnictwo do podpisania e-zeznania małżonków

Gazeta Podatkowa nr 52 (1718) z dnia 29.06.2020
Małgorzata Żujewska

Klient mojego biura rachunkowego chciał rozliczyć się wspólnie z żoną z tytułu podatku dochodowego za 2019 r. Posiadam pełnomocnictwo do podpisywania w jego imieniu e-deklaracji (UPL-1). Sporządziłem więc wspólne zeznanie podatkowe małżonków, podpisałem kwalifikowanym podpisem elektronicznym i wysłałem przez internet 1 czerwca 2020 r. Zostało ono jednak odrzucone z powodu braku pełnomocnictwa od małżonki klienta. Czy były podstawy do odrzucenia, skoro wspólne zeznanie podatkowe może być podpisane tylko przez jednego małżonka?

TAK. Oboje małżonkowie muszą złożyć pełnomocnictwo do podpisania ich wspólnego zeznania podatkowego przez pełnomocnika.

Małżonkowie mają prawo do łącznego opodatkowania swoich dochodów w przypadku spełnienia wymogów określonych w art. 6 ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.). Ich wspólne zeznanie podatkowe - także składane w formie elektronicznej - może być podpisane przez pełnomocnika. Warunkiem skutecznego podpisania (złożenia) przez pełnomocnika małżeńskiego e-rozliczenia jest udzielenie mu przez każdego małżonka pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1). Pełnomocnik, dysponując tylko pełnomocnictwem udzielonym przez jednego z małżonków, nie może podpisać ich wspólnego zeznania podatkowego. Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów faktycznie może być wyrażony przez jednego z małżonków. Traktuje się to na równi ze złożeniem przez tego małżonka oświadczenia o upoważnieniu go przez współmałżonka do złożenia wniosku. Regulacje te stosuje się jednak tylko w sytuacji, gdy małżonkowie samodzielnie (bez pomocy pełnomocnika) składają wspólne rozliczenie. Nie dotyczą podpisania wspólnego zeznania podatkowego przez pełnomocnika.

W omawianym przypadku pełnomocnik, dysponując tylko pełnomocnictwem do podpisywania e-deklaracji udzielonym przez swojego klienta, nie mógł podpisać wspólnego zeznania podatkowego za 2019 r. tego klienta i jego małżonki. W konsekwencji rozliczenie przesłane przez internet zostało odrzucone (nie zostało złożone). Małżonkowie, mimo upływu terminu do przekazania zeznania podatkowego za 2019 r., mogą jednak złożyć wspólny PIT za 2019 r. Rozliczenie może być przy tym podpisane przez pełnomocnika, pod warunkiem że oboje małżonkowie udzielą mu pełnomocnictwa. To efekt uchylenia z dniem 1 stycznia 2019 r. przepisu, który uzależniał możliwość skorzystania przez małżonków z łącznego opodatkowania dochodów od wyrażenia wniosku o zastosowanie takiej preferencji przed upływem terminu do złożenia zeznania podatkowego, czyli do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Obecnie taki wniosek można zawrzeć także w rozliczeniu przekazanym po terminie.

Należy jednak liczyć się z sankcjami karnymi skarbowymi za niezłożenie PIT za 2019 r. w terminie (ze względu na epidemię koronawirusa można było go bezkarnie przekazać do 1 czerwca 2020 r.). Kara nie grozi w sytuacji, gdy dla podatnika był przygotowany PIT-37 za 2019 r. w ramach usługi Twój e-PIT i został on automatycznie zaakceptowany, ponieważ takie rozliczenie uważa się za złożone w dniu 30 kwietnia 2020 r.

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.