Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Procedura podatkowa  »   Zapłata podatku za małżonka

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zapłata podatku za małżonka

Gazeta Podatkowa nr 36 (1702) z dnia 4.05.2020
Małgorzata Żujewska

Żona rozliczyła się indywidualnie z tytułu podatku dochodowego za 2019 r. - złożyła PIT-37. Z jej zeznania podatkowego wynika podatek do zapłaty w wysokości 6 zł. Czy mogę uregulować tę kwotę za żonę ze swojego rachunku bankowego?

TAK. Zapłaty podatku wykazanego przez podatnika w zeznaniu podatkowym może dokonać jego współmałżonek.

Termin płatności podatku wynikającego z PIT-37 za 2019 r. upłynął 30 kwietnia 2020 r. Jeżeli jednak podatnik ureguluje go w okresie od 1 maja 2020 r. do 1 czerwca 2020 r., nie musi pokrywać odsetek za zwłokę naliczonych za czas zwłoki. Przewiduje to rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru odsetek za zwłokę od niektórych zaległości podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. w związku z COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 728). Podatnik jest zobligowany uregulować każdą kwotę wykazaną w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Przepisy prawa podatkowego nie przewidują zwolnienia z tego obowiązku ze względu na niewielką wysokość podatku.

Podatnik powinien zasadniczo sam i z własnych środków pieniężnych uiścić podatek wynikający z zeznania podatkowego. Zobowiązania podatkowe mają bowiem charakter osobisty. Dokonanie zapłaty za podatnika - skutkującej wygaśnięciem zobowiązania podatkowego - jest dozwolone tylko w przypadkach wymienionych w art. 62b Ordynacji podatkowej. Przepis ten przewiduje taką możliwość m.in. w odniesieniu do członków najbliższej rodziny. Podatek mają prawo zapłacić za podatnika jego: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha. Nie ma przy tym limitów kwotowych. Wymienione osoby mogą uregulować za podatnika podatek o dowolnej wysokości. Jeżeli treść dowodu zapłaty nie budzi wątpliwości co do przeznaczenia zapłaty na zobowiązanie podatnika uznaje się, że wpłata pochodzi z jego środków.

Mąż może więc uiścić podatek żony wynikający z jej PIT-37 za 2019 r. Wpłaty tego podatku należy dokonać na indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek) żony. Obliguje do tego art. 61b § 1 Ordynacji podatkowej. Numer mikrorachunku można otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym lub wygenerować na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/). Nie wiąże się to z żadnymi kosztami. Wystarczy podać identyfikator podatkowy podatnika (żony). Na mikrorachunek należy wpłacać także zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych, odsetki za zwłokę z tytułu tych zaległości podatkowych i koszty upomnienia.

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.