Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Procedura podatkowa  »   Zajęcie pustego konta bankowego
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zajęcie pustego konta bankowego

Gazeta Podatkowa nr 34 (1596) z dnia 29.04.2019
Małgorzata Żujewska

Urząd skarbowy zajął mój rachunek bankowy w związku z zaległościami w VAT. Nie mam na nim żadnych środków. Czy mogę być obciążony opłatą za zajęcie pustego konta bankowego?

NIE. Organ egzekucyjny nie może obciążyć dłużnika opłatą za zajęcie pustego rachunku bankowego.

Urząd skarbowy, prowadząc egzekucję mającą na celu ściągnięcie zaległości podatkowej, może zająć wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika. Zajęcie następuje z chwilą doręczenia zawiadomienia o nim bankowi. Bank nie może bez zgody urzędu skarbowego dokonywać wypłat z zajętego konta do wysokości zajętej wierzytelności, czyli do kwoty stanowiącej sumę dochodzonej należności, odsetek za zwłokę oraz kosztów egzekucyjnych. Zajętą kwotę musi przekazać urzędowi skarbowemu (chyba że istnieją przeszkody w dokonaniu wpłaty). Zajęcie obejmuje także środki, które nie znajdują się na rachunku bankowym w momencie doręczenia bankowi zawiadomienia, a zostaną na niego wpłacone później.

Działania egzekucyjne wiążą się z kosztami. Zalicza się do nich: opłatę manipulacyjną, opłaty za czynności egzekucyjne oraz wydatki faktycznie poniesione przez urząd skarbowy w związku z prowadzeniem egzekucji. Koszty egzekucyjne obciążają, co do zasady, dłużnika. Opłata za zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego wynosi 5% kwoty egzekwowanej należności, ale nie mniej niż 4,20 zł. Stanowi tak art. 64 § 1 pkt 4 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2018 r. poz. 1314 ze zm.). Sądy administracyjne są zgodne, że opłata za zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego może być pobrana wyłącznie wtedy, gdy nastąpi faktyczne zajęcie wierzytelności pieniężnych. Nie ma podstaw do naliczenia jej za zajęcie pustego konta (por. wyrok NSA z dnia 12 lutego 2019 r., sygn. akt II FSK 3379/18).

Planowane zmiany w zakresie kosztów egzekucyjnych

Rada Ministrów skierowała 2 kwietnia 2019 r. do Sejmu projekt ustawy nowelizującej ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zakładający utworzenie nowego modelu naliczania i poboru kosztów egzekucyjnych. Urząd skarbowy będzie mógł pobrać za ściągnięcie należności pieniężnej opłatę egzekucyjną w wysokości 10% wyegzekwowanych środków pieniężnych pomniejszonych o opłatę manipulacyjną, wydatki i koszty egzekucyjne powstałe w postępowaniu egzekucyjnym umorzonym z powodu nieskuteczności. Maksymalna wysokość opłaty egzekucyjnej wyniesie 10% wyegzekwowanych: należności pieniężnej, odsetek z tytułu niezapłacenia jej w terminie naliczonych na dzień wystawienia tytułu wykonawczego i kosztów upomnienia, nie więcej jednak niż 40.000 zł.

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.