Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Procedura podatkowa  »   Jak odzyskać nadpłatę niewykazaną w PIT za 2015 r.?
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Jak odzyskać nadpłatę niewykazaną w PIT za 2015 r.?

Gazeta Podatkowa nr 46 (1296) z dnia 9.06.2016
Małgorzata Żujewska

Podatnik, który podatek dochodowy za ubiegły rok rozliczył na swoją niekorzyść, może odzyskać należne pieniądze, składając korektę zeznania podatkowego wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Urząd skarbowy ma prawo zweryfikować poprawność nowych wyliczeń, ale nie musi wydawać w tej sprawie decyzji. Prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wygasa po upływie terminu przedawnienia podatku.

Korekta i wniosek

Podatnicy rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadzie samoobliczenia. Często już po złożeniu zeznania podatkowego okazuje się, że mogli zapłacić mniejszy podatek lub uzyskać wyższą nadpłatę, gdyby skorzystali z ulg podatkowych, zastosowali przysługujące im wyższe koszty uzyskania przychodów czy nie popełnili błędów rachunkowych.

Zwrot pieniędzy można w takich przypadkach uzyskać w trybie stwierdzenia nadpłaty. Trzeba złożyć skorygowane zeznanie podatkowe i wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Stanowi tak art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej.


Druk wniosku o stwierdzenie nadpłaty jest dostępny w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.


Zeznanie korygujące to nowa wersja rozliczenia podatku dochodowego, wypełniona zgodnie ze stanem rzeczywistym, zawierająca prawidłowe dane i wartości. Składa się je wraz z wymaganymi załącznikami. Trzeba je dołączyć niezależnie od tego, czy zostały w nich wprowadzone zmiany w stosunku do pierwotnej wersji, czy nie. Załączniki stanowią bowiem integralną część rozliczenia i tylko z nimi zeznanie podatkowe jest kompletne. We wniosku o stwierdzenie nadpłaty należy natomiast podać kwotę nadpłaty w podatku dochodowym oraz okoliczności jej powstania. Wskazane jest dołączenie dokumentów potwierdzających istnienie nadpłaty.

Procedury stwierdzenia nadpłaty nie można wykorzystać, aby po upływie terminu złożenia zeznania rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Z wnioskiem o opodatkowanie dochodów na preferencyjnych zasadach nie wolno wystąpić po terminie złożenia rozliczenia za dany rok podatkowy.

Procedura zwrotu

Urząd skarbowy weryfikuje wniosek i skorygowane rozliczenie w pierwszej kolejności w ramach czynności sprawdzających. Celem tych działań jest zbadanie formalnej poprawności zeznania podatkowego i ustalenie stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami.

Jeżeli prawidłowość zmienionego rozliczenia nie budzi wątpliwości, urząd skarbowy zwraca nadpłatę bez wydawania decyzji stwierdzającej nadpłatę. Stanowi o tym art. 75 § 4 Ordynacji podatkowej. Nadpłata powinna być zwrócona podatnikowi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem podatkowym, ale nie wcześniej niż w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia pierwotnego rozliczenia. Jeżeli okaże się, że nadpłatę zwrócono w trybie bezdecyzyjnym nienależnie lub w zawyżonej wysokości, podatnik nie poniesie z tego powodu odpowiedzialności karnej skarbowej. W zakresie nadpłaty będącej przedmiotem wniosku nie zostanie wszczęte postępowanie w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe.

Wątpliwości co do prawidłowości skorygowanego zeznania podatkowego są rozpatrywane w postępowaniu podatkowym kończącym się decyzją. Postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty nie jest pełnym postępowaniem wymiarowym - prowadzi się je w granicach wyznaczonych przez żądanie podatnika i korektę rozliczenia. Urząd skarbowy w decyzji stwierdzającej nadpłatę określa wysokość zobowiązania podatkowego w prawidłowej wysokości tylko w takim zakresie, w jakim powstanie nadpłaty jest związane ze zmianą wysokości zobowiązania podatkowego. W zakresie, w jakim wniosek jest niezasadny, następuje odmowa stwierdzenia nadpłaty. Wynika to z art. 75 § 4a Ordynacji podatkowej. Nadpłata wynikająca z decyzji stwierdzającej nadpłatę podlega zwrotowi w ciągu 30 dni od dnia wydania decyzji.

Przed przedawnieniem

Prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wygasa po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Przedawnienie zobowiązania podatkowego następuje w zasadzie po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym minął termin płatności podatku. Prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r. upłynie więc 31 grudnia 2021 r. (chyba że wystąpią okoliczności wydłużające termin przedawnienia wskazane w art. 70 § 2-8 lub art. 70a Ordynacji podatkowej). Decyzja w sprawie stwierdzenia nadpłaty na wniosek złożony przed końcem terminu przedawnienia może być wydana po jego upływie.

Wyjątkowo traktowane są nadpłaty, których istnienie wynika z porozumienia zawartego w trybie procedury wzajemnego porozumiewania na podstawie ratyfikowanych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska. Wniosek o stwierdzenie takiej nadpłaty wolno złożyć po upływie terminu przedawnienia podatku.

Przykład wniosku o stwierdzenie nadpłaty
Anna Kos 
ul. Spokojna 18/2
66-300 Międzyrzecz
PESEL: 48121274185
Międzyrzecz, 8.06.2016 r.
Naczelnik Urzędu Skarbowego
w Międzyrzeczu

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty
w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r.

Na podstawie art. 75 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) wnoszę o stwierdzenie nadpłaty w wysokości 150 zł w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r.

Uzasadnienie

W PIT-37 za 2015 r., złożonym 1 marca 2016 r., wykazałam nadpłatę podatku dochodowego w wysokości 120 zł. Wynikała ona z odliczenia w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej wydatków na zakup leków. Urząd skarbowy zwrócił mi nadpłatę, przelewem na rachunek bankowy, 20 maja 2016 r.

Dowiedziałam się jednak, że w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej mogłam odliczyć również opłaty za turnus rehabilitacyjny i zabiegi rehabilitacyjne, zlecone przez lekarza w związku z moją niepełnosprawnością (zgodnie z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności). W PIT-37 za 2015 r., złożonym 1 marca 2016 r., wykazałam więc nadpłatę w wysokości niższej od należnej. Sporządziłam w związku z tym korektę zeznania podatkowego oraz załącznika PIT/O, w wyniku czego nadpłata w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r. wynosi 270 zł, a nie 120 zł.

W związku z powyższym wnoszę o stwierdzenie nadpłaty w wysokości 150 zł w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r.

Anna Kos

Załączniki:

1) korekta PIT-37 za 2015 r. (wraz z załącznikiem PIT/O),
2) kopie faktur potwierdzających opłacenie turnusu rehabilitacyjnego i zabiegów rehabilitacyjnych w 2015 r.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.)

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.