Planuję przekazać w darowiźnie synowi moje przedsiębiorstwo. Syn będzie kontynuował działalność. Przedmiotem darowizny będzie przedsiębiorstwo, w którego skład wchodzą: maszyny, urządzenia i wyposażenie niezbędne do prowadzenia działalności, wierzytelności i zobowiązania bieżące, wartości niematerialne: nazwa i renoma przedsiębiorstwa, środki znajdujące się w kasie, samochód dostawczy. Jakie skutki w VAT niesie za sobą planowana darowizna?
Ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT wskazał, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Spod opodatkowania wyłączone zostało zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przy czym bez znaczenia pozostaje forma zbycia. Oznacza to, że opodatkowaniu nie będzie podlegać zarówno sprzedaż, aport, zamiana, jak i darowizna przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 8 kwietnia 2025 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.229.2025.1.AWY, wyjaśnił, że jak wynika z art. 552 K.c. (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), strony (poza wyłączeniami wynikającymi z przepisów szczególnych) mają pozostawioną swobodę co do tego, jakie elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa objąć przedmiotem czynności prawnej. Z tym że swoboda w wyłączeniu poszczególnych składników nie może iść tak daleko, aby zakres wyłączeń przekreślił istotę przedsiębiorstwa. Organ podkreślił, że zbycie przedsiębiorstwa ma miejsce wówczas, gdy majątek przedsiębiorstwa przechodzi na własność jednego nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy.
W stanie faktycznym sprawy zbliżonym do przedstawionego w pytaniu organ uznał, że przedmiot planowanej darowizny na rzecz syna będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 K.c., a tym samym jego darowizna będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania VAT.
|