Projekt ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (druk nr UD158 z wykazu RCL) zawiera propozycję zmian w zakresie obowiązkowego wystawiania faktur w KSeF (tzw. e-faktur). Projekt ten jest wynikiem licznych konsultacji MF z przedsiębiorcami. W artykule omówiono niektóre zmiany, które mają być wprowadzone do ustawy o zmianie ustawy o VAT... (Dz. U. z 2023 r. poz. 1598 ze zm.) wprowadzającej KSeF.
Według projektu w dodawanym art. 106ba ma być wskazany obowiązek podawania NIP przez nabywcę przy otrzymywaniu faktury. Obowiązek ten ma dotyczyć nabywcy, bez względu na to, czy jest on podatnikiem czynnym VAT, osobą prawną niebędącą podatnikiem czy podatnikiem zwolnionym podmiotowo z VAT lub wykonującym wyłącznie czynności zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1, a także w przypadku nabywcy, u którego sprzedaż jest zwolniona z VAT na podstawie art. 113a ust. 1. Nabywca zwolniony na podstawie art. 113a ust. 1 ustawy podaje indywidualny numer identyfikacyjny zawierający kod EX.
Z ustawy o zmianie ustawy o VAT (...) wprowadzającej KSeF wynika, że podatnicy zobowiązani do wystawiania e-faktur zostali wyłączeni z tego obowiązku, jeśli faktura ta wystawiana jest na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jednak, jak tłumaczy MF w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, w ramach konsultacji przedsiębiorcy sygnalizowali potrzebę zmiany tej regulacji z uwagi na to, że takie rozwiązanie stanowiłoby dla nich przeszkodę w stosowaniu KSeF powszechnie. Uwzględniając te postulaty MF, zaproponowano nowelizację art. 106ga ust. 4, w którym dopuszcza się fakultatywną możliwość wystawiania e-faktur dla konsumentów. To wystawca faktury dla konsumenta będzie mógł wybrać, czy wystawia e-fakturę czy decyduje się na wystawienie faktury na dotychczasowych zasadach. Jednakże, jak dotychczas, wystawienie faktury na rzecz konsumenta będzie wymagało uprzedniego zgłoszenia żądania wystawienia takiego dokumentu przez nabywcę (art. 106b ust. 3 ustawy o VAT). Podatnik będzie natomiast obowiązany na żądanie konsumenta wydać mu e-fakturę poza KSeF (zgodnie ze zmienianym ust. 4 w art. 106gb), jak również zapewnić mu odpowiedni dostęp do wystawionej faktury w KSeF, zgodnie z art. 106gb ust. 6.
Ponadto poprzez zmianę w art. 106gb proponuje się nowe brzmienie ust. 4, w szczególności w zakresie pkt 2, co ma na celu doprecyzowanie możliwości wydania przez podatnika podmiotowi-nabywcy, który nie posługuje się NIP na potrzeby wystawienia faktury i jest podmiotem innym niż zarejestrowany na potrzeby VAT, w tym konsumentowi, wystawionej dla niego faktury ustrukturyzowanej poza KSeF. Zaś zmiana wprowadzona w art. 106gb ust. 5 ma na celu doprecyzowanie, że każdy podmiot, a nie tylko podatnik, jest obowiązany do oznaczenia faktury ustrukturyzowanej kodem umożliwiającym dostęp do tej faktury w KSeF oraz umożliwiającym weryfikację danych zawartych na tej fakturze, jeśli faktura jest używana poza systemem.
W nowo dodawanym art. 106nda zamierza się wprowadzić nowy tryb wystawiania faktur tzw. "offline24". Wprowadzona ma być możliwość dobrowolnego wystawienia faktury w postaci elektronicznej, jeśli zostanie ona:
Przesłanie tej faktury do KSeF będzie niezbędne w celu przydzielenia jej numeru identyfikującego w KSeF. Proponowane rozwiązanie wychodzi naprzeciw sygnalizowanym przez przedsiębiorców obawom, że dokumenty wysłane do KSeF mogą nie zostać przez ten system przyjęte w czasie rzeczywistym. Wówczas nabywca nie będzie mógł otrzymać faktury w momencie zawarcia transakcji, co może spowodować trudności w prowadzeniu działalności.
Poprzez dodanie art. 106nda do ustawy o VAT podatnikowi będzie przyznane prawo wyboru, czy wystawić fakturę ustrukturyzowaną na ogólnie obowiązujących zasadach przy użyciu KSeF, czyli w tzw. trybie online, czy zdecydować się na nowo regulowany tryb offline24.
Jednocześnie w art. 106nda ust. 1 zostanie wskazane, że wybór tego trybu wystawiania faktur będzie mógł być podyktowany specyfiką działalności podatnika.
Za datę wystawienia faktury w trybie offline24 uznaje się datę wskazaną przez podatnika na tej fakturze, zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Na mocy zaś projektowanego art. 106nda ust. 8, datą otrzymania takiej faktury, gdy nabywcą jest:
Dodawany art. 106gba ma regulować możliwość wystawienia i przesłania do KSeF faktury ustrukturyzowanej oraz faktury, o której będzie mowa w art. 106nda ust. 1, art. 106nf ust. 1 i art. 106nh ust. 1, wraz z załącznikiem, tzw. faktury z załącznikiem. Możliwość ta będzie dotyczyć dokumentowania czynności o złożonej liczbie danych w zakresie jednostek miary i ilości (liczby) dostarczanych towarów lub wykonywanych usług, cen jednostkowych netto. Załącznik ten będzie wówczas integralną częścią zarówno faktury ustrukturyzowanej, faktury wystawionej w czasie awarii lub niedostępności KSeF, jak i tej wystawionej w nowym trybie offline24 i zawierać będzie wyłącznie dane, o których mowa w art. 106e, lub dane ściśle powiązane z tymi danymi. Jedna faktura będzie mogła zawierać tylko jeden załącznik. Użyte w tym przepisie wyrażenie "ściśle związane" oznacza, że podatnicy nie będą mogli wśród tych danych zamieszczać treści reklamowych czy informacji marketingowych, a jedynie dane wynikające z charakteru prowadzonej działalności i powiązane z obowiązkowymi elementami faktury. Podatnik przed wystawieniem i przesłaniem do KSeF faktury z załącznikiem jest obowiązany złożyć zgłoszenie do Szefa KAS, przy użyciu usługi e-Urząd Skarbowy, o zamiarze wystawiania i przesyłania faktur z załącznikiem.
W sytuacji gdy podatnik będzie zamieszczał w załączniku dane o charakterze np. informacji marketingowych lub treści reklamowych, może być mu odebrana możliwość wystawiania i przesyłania faktur z załącznikiem.
Ważne daty dotyczące KSeF:
|
|