Jestem osobą prowadzącą działalność gospodarczą i będącą czynnym podatnikiem VAT. Planuję podpisać umowę B2B z firmą świadczącą usługi lotnicze jako stewardessa. Czy w związku z tym będę miała prawo do zastosowania 0% stawki VAT do świadczonych przeze mnie usług?
Jak wynika z art. 83 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), 0% stawkę VAT stosuje się m.in. do:
Przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym, o których mowa powyżej, rozumie się przewoźników lotniczych posiadających siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, u których udział:
1) przychodów z działalności w transporcie międzynarodowym w przewozach ogółem,
2) zrealizowanej liczby lotów w transporcie międzynarodowym w przewozach ogółem,
3) liczby pasażerów lub ilości przewożonych towarów, lub ilości przewożonych przesyłek w transporcie międzynarodowym w przewozach ogółem
- wynosił w każdej z tych trzech kategorii w poprzednim roku podatkowym co najmniej 60%.
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ogłasza do dnia 31 marca danego roku podatkowego, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego, listę przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym, na okres od dnia 1 kwietnia danego roku podatkowego do dnia 31 marca następnego roku podatkowego, na podstawie danych uzyskanych od przewoźników lotniczych.
Przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym rozumie się również przewoźników lotniczych nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju:
1) uprawnionych do wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym na podstawie odpowiedniego aktu właściwego organu państwa siedziby tego przewoźnika, w szczególności koncesji lub certyfikatu przewoźnika lotniczego, lub
2) wpisanych na listę przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym ogłoszoną przez właściwy organ państwa siedziby danego przewoźnika.
Określa to art. 83 ust. 1f ustawy o VAT.
Ponadto, jak stanowi art. 83 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają wymienione wcześniej czynności w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie. Z art. 83 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT wynika zatem, że umożliwia on zastosowanie 0% stawki VAT do szerokiego zakresu usług, czyli m.in. do usług związanych z obsługą pasażerów i ładunków, jednak nie jest to katalog zamknięty, bowiem użyto w przepisie tym sformułowania "oraz innych o podobnym charakterze". Warunkiem jednak jest, aby odbiorcą tych usług był przewoźnik lotniczy wykonujący głównie przewozy w transporcie międzynarodowym, co wynikać powinno z prowadzonej przez podatnika, niezbędnej dla zastosowania 0% stawki VAT, dokumentacji.
Biorąc powyższe pod uwagę, moim zdaniem, w sytuacji gdy Czytelniczka świadczy usługi związane z obsługą pasażerów na rzecz przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym (o których mowa w art. 83 ustawy o VAT) i prowadzi dokumentację, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w art. 83 ustawy o VAT, ma prawo do zastosowania 0% stawki VAT.
|