Zgodnie z obowiązującym brzmieniem przepisów art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł, mogą korzystać z tzw. podmiotowego zwolnienia z VAT. Do wartości sprzedaży nie wlicza się m.in. kwoty podatku.
Zwolnienie to przysługuje także podatnikom rozpoczynającym w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych VAT, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży - w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym - nie przekroczy tej kwoty.
W przypadku przekroczenia limitu zwolnienia podmiotowego z VAT w trakcie roku, podatnik traci prawo do tego zwolnienia począwszy od czynności, którą przekroczono ten limit.
W związku z planowanymi zmianami w ustawie o VAT wynikającymi z konieczności implementacji do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2020/285 z dnia 18 lutego 2020 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw oraz rozporządzenie (UE) nr 904/2010 w odniesieniu do współpracy administracyjnej i wymiany informacji do celów monitorowania i prawidłowego stosowania procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw (Dz. Urz. UE L nr 62/13 ze zm.) do 31 grudnia 2024 r. (vide: projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który dostępny jest na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl; nr druku UC56) autora interpelacji poselskiej nr 3521 zainteresowała m.in. kwestia zwiększenia limitu zwolnienia podmiotowego z VAT.
W odpowiedzi z dnia 10 lipca 2024 r. na powyższą interpelację, Minister Finansów wyjaśnił:
"(...) Zwolnienie podmiotowe z VAT jest opcją przewidzianą dla państw członkowskich. Państwa członkowskie mogą, ale nie muszą jej wdrażać. Polska skorzystała z tej możliwości, implementując rozwiązania przewidziane w tytule XII rozdział 1 sekcja 2 Dyrektywy VAT - obecnie limit zwolnienia wynosi 200.000 zł i pozostaje na poziomie średniej w Unii Europejskiej.
Podwyższenie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT wiązałoby się z istotnymi, ujemnymi skutkami budżetowymi.
Oznacza to, że od 1 stycznia 2025 r. limit zwolnienia podmiotowego w Polsce w niezmienionej wysokości będzie obowiązywał zarówno podatników posiadających siedzibę działalności na terytorium kraju, jak i podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż Rzeczpospolita Polska. Wynika to z przyjętej zasady, że progi ustalone przez państwo członkowskie nie mogą wprowadzać rozróżnienia między podatnikami mającymi siedzibę i podatnikami niemającymi siedziby w tym państwie członkowskim - limit dla obu grup podatników musi pozostać identyczny.
Dodatkowo należy zauważyć, że podniesienie obowiązującego limitu zwolnienia z VAT nie musi wpływać na sytuację finansową małych przedsiębiorstw, która uzależniona jest od czynników ekonomicznych i gospodarczych. Zasadniczo czynni podatnicy podatku VAT mogą odliczyć wartość podatku w związku z dokonywanymi zakupami, w tym uzyskać zwrot nadwyżki podatku naliczonego. Uwalnia to podatników VAT czynnych od ponoszenia ekonomicznego ciężaru tego podatku (podkreślenie redakcji) (...)".
|