Świadczę usługi budowlane. Czy roboty budowlane wykonane na rzecz wspólnoty mieszkaniowej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych objętych społecznym programem mieszkaniowym podlegają 8% stawce VAT? Jaką stawkę stosuje się, gdy w budynku oprócz mieszkań są też lokale użytkowe?
Jak wynika z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT (Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), 8% stawkę podatku VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Przez budownictwo to rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12.
Natomiast obiekty budownictwa mieszkaniowego zostały zdefiniowane w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT jako budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11, w którym wskazano następujące budynki mieszkalne:
Przy czym do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się domów jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 oraz mieszkań, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2. W sytuacji gdy powierzchnia użytkowa mieszkania czy domu przekracza wskazane limity, 8% stawkę VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
Oznacza to, że, okolicznością przesądzającą o wysokości stawki VAT jest klasyfikacja obiektu budowlanego, którego dana usługa dotyczy, oraz czy są to czynności wymienione w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Nie ma natomiast znaczenia fakt, czy usługa wykonywana jest na firmę (np. wspólnotę mieszkaniową, spółdzielnię mieszkaniową, dewelopera) czy dla osoby prywatnej. W tych przypadkach stawka VAT będzie taka sama. Nie ma także znaczenia, że w danym budynku mieszkalnym znajdują się lokale użytkowe, w sytuacji gdy usługa budowlana dotyczy budynku mieszkalnego (objętego społecznym programem mieszkaniowym).
W omawianej sytuacji, jeśli Czytelnik będzie świadczył usługi budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych, dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, to ma prawo do zastosowania 8% stawki VAT.
Przykład Firma budowlana (czynny podatnik VAT) wykonała w kwietniu 2025 r. na rzecz wspólnoty mieszkaniowej (czynnego podatnika VAT) roboty tynkarskie w budynku zbiorowego zamieszkania sklasyfikowanego w PKOB 113. W budynku tym na parterze znajdują się lokale użytkowe. Usługa ta podlega opodatkowaniu 8% stawką VAT. W dniu 30 kwietnia 2025 r. podatnik wystawił fakturę. W tej sytuacji obowiązek podatkowy powstał 30 kwietnia 2025 r., ponieważ w tym dniu została wystawiona faktura dokumentująca wykonanie robót. |
|