Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Wykazywanie faktur do paragonów w pliku JPK_VAT
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wykazywanie faktur do paragonów w pliku JPK_VAT

Gazeta Podatkowa nr 75 (1846) z dnia 20.09.2021
Aleksandra Węgielska

W przypadku dokonania sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej udokumentowanej fakturą w tym samym okresie rozliczeniowym, sprzedaż taka powinna być wykazana w JPK_VAT na podstawie dokumentu zbiorczego z oznaczeniem "RO", wraz z fakturą z oznaczeniem "FP". Faktura taka nie zwiększa wartości sprzedaży i VAT należnego w tym okresie.

Sprzedaż paragonowa w pliku JPK_VAT

§ 10 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia MFIiR w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT (Dz. U. z 2019 r. poz. 1988 ze zm.) wynika, iż ewidencja pozwalająca na prawidłowe rozliczenie podatku należnego zawiera wartość sprzedaży bez podatku (netto) oraz wysokość VAT należnego, w podziale na stawki VAT oraz sprzedaż zwolnioną od podatku, wynikające ze zbiorczych informacji z ewidencji sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Z przepisów tego rozporządzenia wynika również, że podatnicy są obowiązani do oznaczania niektórych dowodów sprzedaży kodami, pod warunkiem wystąpienia w danym okresie rozliczeniowym określonego dowodu (patrz ramka). Oznaczenie "RO" stosuje się w przypadku dokumentu zbiorczego wewnętrznego zawierającego informację o sprzedaży z kas rejestrujących, zaś "FP" w przypadku faktury, o której mowa w art. 109 ust. 3d ustawy o VAT, czyli faktury sporządzonej do paragonu.

Faktury oznaczone kodem "FP" są ujmowane w okresie, w którym zostały wystawione i nie zwiększają wartości sprzedaży oraz VAT należnego za ten okres, ponieważ sprzedaż została zarejestrowana w kasie i ujęta w dokumencie zbiorczym oznaczonym "RO", w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wynika tak z art. 109 ust. 3d ustawy o VAT.

W konsekwencji, w ewidencji VAT na bieżąco należy ujmować wszystkie faktury potwierdzające sprzedaż zaewidencjonowaną w kasie rejestrującej, te wystawione dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, jak i te wystawione dla osób prywatnych.

Zatem sprzedaż zarejestrowaną w kasie fiskalnej należy wykazać w JPK_VAT na podstawie dokumentu zbiorczego. Dokument ten powinien być oznaczony kodem "RO". Zaś w przypadku, gdy sprzedaż na rzecz osób prywatnych dokumentowa jest wyłącznie fakturą, sprzedawca nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie. Wówczas w pliku JPK_VAT należy ewidencjonować odrębnie każdą fakturę wystawioną dla osób prywatnych z ich danymi bez podawania PESEL i oznaczenia "FP". Takie też stanowisko zaprezentowało MF w odpowiedzi z dnia 20 listopada 2020 r. na pytanie naszego Wydawnictwa. MF wyjaśniło, że w przypadku sprzedaży na rzecz konsumentów (osób prywatnych), gdy podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy i prowadzi ewidencję, ale wystawia faktury do każdej sprzedaży, to takie faktury należy w JPK_VAT wykazywać odrębnymi zapisami.

Ponadto na stronie MF (www.podatki.gov.pl) dostępne są wyjaśnienia dotyczące pliku JPK_VAT. Na pytanie podatnika, który nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy, jednak sprzedaż na rzecz osób prywatnych dokumentuje wystawiając fakturę do każdej sprzedaży, czy faktury te musi wykazać w JPK_VAT jednym zapisem czy każdą fakturę odrębnym zapisem wskazano, że takie faktury należy w JPK_VAT wykazywać odrębnymi zapisami. Następne pytanie dotyczyło podatnika, który sporządził fakturę na rzecz osoby prywatnej na jej żądanie, po upływie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonał sprzedaży, przy czym sprzedaż ta nie została potwierdzona paragonem, ponieważ podatnik nie ma obowiązku posiadania kasy. Podatnik zapytał, czy taką fakturę należy wykazać w pliku JPK_VAT z oznaczeniem "FP". MF stwierdziło, że sprzedaż na rzecz osób prywatnych, która nie została zaewidencjonowana w kasie, powinna być ujęta na podstawie dokumentu zbiorczego w pliku JPK_VAT. Natomiast jeśli została wystawiona faktura do tej sprzedaży na żądanie nabywcy po upływie np. 2 miesięcy od dnia sprzedaży, takiej faktury nie należy ujmować w JPK_VAT. Dodatkowo wyjaśniono, że oznaczenie "FP" nie ma zastosowania do faktur, które nie dotyczą sprzedaży zarejestrowanej w kasie fiskalnej.

Stanowisko Dyrektora KIS

Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 18 marca 2021 r., nr 0112-KDIL3.4012.2.2021.2.MS, podkreślił, że oznaczeniu "FP" podlegają faktury wystawione odrębnie do paragonu, oraz te, o których mowa w art. 106h ust. 2 ustawy o VAT, emitowane bezpośrednio z kasy, ujęte w raporcie dobowym sprzedaży z kasy, do których nie jest drukowany paragon, a także te wystawione w formie elektronicznej, dotyczące sprzedaży udokumentowanej paragonem fiskalnym.

Oznaczeniu "FP" nie podlegają również paragony uznane za faktury uproszczone, pod warunkiem że zostały ujęte w ewidencji dokumentem zbiorczym oraz faktury wystawione dla osób prywatnych dokumentujące sprzedaż, która korzysta ze zwolnienia z ewidencji w kasie rejestrującej i nie została w niej zaewidencjonowana (faktura inna niż ta, o której mowa w art. 106h ust. 2 ustawy o VAT).

Natomiast oznaczenie "RO" wystąpi w przypadku dokumentu zbiorczego zawierającego informację o sprzedaży w przypadku ewidencjonowania jej przy użyciu kasy, zaś "WEW" w przypadku m.in. czynności, które nie są udokumentowane oryginalnymi dokumentami zakupu/sprzedaży, tj. fakturą.

Tylko więc sprzedaż na rzecz osób prywatnych nieewidencjonowaną w kasie należy wykazać na podstawie zapisu zbiorczego oznaczanego "WEW", chyba że podatnik wybierze sposób wykazywania takiej sprzedaży na podstawie poszczególnych faktur (zamiast na podstawie zapisu zbiorczego).

Podobnie uznał Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 7 maja 2021 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.32.2021.3.JM. Organ wskazał, że w prowadzonej ewidencji dla celów rozliczenia VAT należnego symbolem "FP" powinny być oznaczone faktury dotyczące sprzedaży udokumentowanej pierwotnie paragonem, jak i faktury wystawiane przy zastosowaniu kasy, gdzie wartość sprzedaży i kwota VAT zostały ujęte w raporcie fiskalnym dobowym z kasy.

Oznaczenia dowodów sprzedaży w ewidencji VAT:

- "RO" - dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących,
- "WEW" - dokument wewnętrzny,
- "FP" - faktura, o której mowa w art. 109 ust. 3d ustawy o VAT.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.)

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.