Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   VAT od wydatków na organizację jubileuszu firmy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

VAT od wydatków na organizację jubileuszu firmy

Gazeta Podatkowa nr 75 (1532) z dnia 17.09.2018
Małgorzata Smolnik

Podatnicy niejednokrotnie organizują różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, np. w związku z jubileuszem swojego istnienia, w których biorą udział zarówno pracownicy, jak i kontrahenci. Przygotowanie takiej imprezy pociąga za sobą różnego rodzaju wydatki. Wątpliwości budzi możliwość odliczenia VAT wynikającego z faktur dokumentujących ich poniesienie.

Odliczenie VAT

Ustawodawca w przepisach o VAT nie uregulował w sposób szczególny kwestii odliczania VAT od wydatków ponoszonych na zorganizowanie imprezy jubileuszowej. Oznacza to, że ustalając prawo do odliczenia VAT od tych wydatków należy wziąć pod uwagę zasady ogólne określone w art. 86 ustawy o VAT.

W świetle powołanego przepisu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur zakupu towarów i usług w takim zakresie, w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane będą do wykonywania czynności opodatkowanych.


Ujednolicone przepisy w zakresie VAT dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.


Jeżeli podatnik organizując imprezę jubileuszową ma na celu zintegrowanie pracowników z firmą, budowanie zespołu, poprawę atmosfery pracy, zmotywowanie pracowników do jak najefektywniejszej pracy, to poniesione na ten cel wydatki wykazują związek z prowadzoną przez niego działalnością. W konsekwencji, jeśli podatnik wykonuje czynności opodatkowane, to zasadniczo przysługuje mu prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki na organizację imprezy jubileuszowej. To samo dotyczy wydatków związanych z udziałem w przyjęciu jubileuszowym firmy kontrahentów, gdy celem zaproszenia tych osób na imprezę jest reklama bądź reprezentacja firmy, czy też umocnienie współpracy z kontrahentami itp.

Taki pogląd prezentują także organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych, w tym m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 23 lutego 2017 r., nr 0461-ITPP1.4512.18.2017.1.DM. Organ podatkowy stwierdził w niej, że wydatki związane z organizacją imprezy jubileuszowej mają pośredni związek z wykonywaną działalnością gospodarczą. Nabywane przez podatnika towary i usługi nie służą dalszej odsprzedaży, ani nie będą wykorzystywane do wytworzenia wyrobów/usług będących przedmiotem obrotu (co świadczyłoby o bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością), ale pośrednio poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości - budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy, poprawę relacji z kontrahentami, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji do wykonywania obowiązków pracowniczych - są związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Możliwość odliczenia VAT z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane z organizacją jubileuszu potwierdził także Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 18 kwietnia 2018 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.83.2018.2.WN.

Z kolei w interpretacji indywidualnej z dnia 6 grudnia 2017 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.473.2017.3.JP, Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usługi organizacji spotkania integracyjnego, przy założeniu, że nie wystąpią okoliczności przewidziane w art. 88 ustawy o VAT.

Zakup usług gastronomicznych

Wprawdzie podstawowym przywilejem podatnika jest prawo do odliczenia VAT od zakupu towarów i usług, oczywiście przy założeniu istnienia związku zakupu z wykonywaniem czynności opodatkowanych, jednak niekiedy odliczenie VAT nie jest możliwe, niezależnie od tego, że zakup ma związek z działalnością opodatkowaną. Jak stanowi art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Jeżeli zatem w związku z organizacją imprezy jubileuszowej podatnik nabywa usługę hotelową bądź gastronomiczną, to nie może odliczyć VAT z faktur dokumentujących to nabycie. Nie ma przy tym znaczenia, czy nabycie to ma związek z czynnościami opodatkowanymi.

Natomiast gdy w związku z organizacją imprezy firmowej podatnik nabędzie usługę kateringową, to może odliczyć VAT od tej usługi na zasadach ogólnych. W powołanym przepisie (art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT) wymienione zostały bowiem jedynie usługi gastronomiczne. Oznacza to, że ograniczeń w odliczaniu VAT nie stosuje się do usług kateringowych. Tak twierdzą także organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych, w tym m.in. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 5 stycznia 2018 r., nr 0115-KDIT1-2.4012.800.2017.1.AJ.

Zakup usługi kompleksowej

Zdarza się, że usługa gastronomiczna bądź noclegowa stanowi element usługi kompleksowej, tj. usługi polegającej na całościowym zorganizowaniu imprezy firmowej (jubileuszowej, integracyjnej). Przyjmuje się wówczas, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od zakupu takiej usługi (na zasadach ogólnych), a zatem także od usługi gastronomicznej bądź noclegowej wchodzącej w skład usługi kompleksowej.

Potwierdził to m.in. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 19 września 2017 r., nr 0112-KDIL1-1.4012.294.2017.1.AK oraz w interpretacji indywidualnej z dnia 30 lipca 2018 r.,  nr 0111-KDIB3-2.4012.306.2018.3.AR. Organ podatkowy w pierwszej interpretacji wskazał, że podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych, co do zasady, nie podlega odliczeniu. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych dla znaczących kontrahentów, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne. W drugiej z powołanych interpretacji Dyrektor KIS podzielił ten sam pogląd w odniesieniu do zakupu kompleksowej usługi (obejmującej m.in. wynajem sali, usługę gastronomiczną, obsługę kelnerską) organizacji uroczystości 10-lecia istnienia firmy podatnika.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.