Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Samochodowe świadczenia w przychodach pracowniczych
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Samochodowe świadczenia w przychodach pracowniczych

Gazeta Podatkowa nr 21 (1375) z dnia 13.03.2017
Agata Cieśla

Pracowniczych świadczeń powstających w korzystaniu z samochodów służbowych lub prywatnych jest wiele. To, czy generują one po stronie pracownika przychód i czy jest on opodatkowany uzależnione jest od faktu czyją własnością jest auto i w jakich celach jest wykorzystywane.


Pracuję w firmie konsultingowej. W kwietniu 2017 r. zostanę przeniesiony do innego oddziału niż ten, w którym pracowałem dotychczas, co wiąże się z koniecznością dojazdów do innej miejscowości. W aneksie do umowy zmieniającej miejsce pracy zostanie zapisane m.in. postanowienie, zgodnie z którym pracodawca będzie dokonywał zwrotu kosztów dojazdu odbywanych prywatnym samochodem na podstawie tzw. kilometrówki. Czy z tego tytułu powstanie u mnie opodatkowany przychód?

TAK. Wartość zwróconych przez pracodawcę wydatków ponoszonych przez pracownika na dojazdy do pracy każdorazowo generuje po stronie pracownika przychód ze stosunku pracy. Bez znaczenia dla jego powstania jest to, czy następuje on w wysokości wydatków faktycznie poniesionych na zakup paliwa, czy też według tzw. kilometrówki.

Przychód ten nie zawsze jednak podlega opodatkowaniu. Ustawodawca zwolnił bowiem od podatku zwrot kosztów dojazdu pracownika do zakładu pracy, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy wynika wprost z przepisów innych ustaw (art. 21 ust. 1 pkt 112 ustawy o pdof - Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.).

Zwolnieniem są więc objęte tylko te świadczenia, które wynikają z przepisów odrębnych ustaw nakazujących pracodawcy zwracanie pracownikowi tego rodzaju wydatków (np.: ustawa o prokuraturze i ustawa - Prawo o ustroju sądów powszechnych). To oznacza, że nie ma ono zastosowania w sytuacji przedstawionej w pytaniu. Pracodawca Czytelnika nie ma bowiem ustawowego obowiązku zwracania kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do pracy. Dlatego zwrot ten będzie dla Czytelnika przychodem podlegającym opodatkowaniu wraz z pozostałymi przychodami ze stosunku pracy.


Od kilku lat prowadzę małą gastronomię, a w kwietniu otwieram dodatkowo pizzerię z dowozem na telefon. Trzech pracowników będzie ją dowozić na terenie jednej miejscowości prywatnymi samochodami osobowymi. Za ponoszone z tego tytułu wydatki będę im wypłacał ryczałty za jazdy lokalne. Czy ich wartość powinienem im opodatkowywać wraz z wynagrodzeniem, czy korzystają one ze zwolnienia od podatku?

Zwolnienie od podatku, przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o pdof dla zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika na potrzeby zakładu pracy z tytułu używania pojazdów stanowiących jego własność w jazdach lokalnych, ma bardzo wąski zakres. Można je zastosować jedynie w sytuacji, gdy obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do tego zwrotu wynika wprost z przepisów innych ustaw. Wówczas ma ono zastosowanie zarówno w przypadku zwrotu pracownikom przedmiotowych wydatków w formie ryczałtu, jak i w odniesieniu do wypłaty tzw. kilometrówki na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.


Kalkulator ryczałtu samochodowego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.


Omawianego zwolnienia nie można interpretować rozszerzająco. Jest ono ściśle powiązane z obowiązkiem ponoszenia takich wydatków przez pracodawcę lub możliwością przyznania zwrotu tych kosztów, wynikającą wprost z innych przepisów posiadających rangę ustawy. Możliwość taką przewidują odrębne ustawy, np. dla listonoszy czy pracowników służby leśnej. Tylko wtedy omawiane należności są zwolnione od podatku dochodowego. Natomiast w przypadku braku takiej podstawy, tak jak w przypadku opisanym przez Czytelnika, wypłacone pracownikom kwoty stanowią dla nich przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym wraz z pozostałymi składnikami ich wynagrodzenia za pracę.


Prowadzę gospodarstwo ogrodnicze zatrudniając w nim na umowy o pracę mieszkańców okolicznych wsi. Z uwagi na problemy z komunikacją zorganizowaną zamierzam im zapewnić dowozy do pracy. Jakie warunki muszą być spełnione, aby wartość takiego dojazdu korzystała ze zwolnienia od podatku?

Świadczenie polegające na sfinansowaniu przez pracodawcę dowozu pracowników do zakładu pracy generuje przychód ze stosunku pracy. Jego wartość może jednak korzystać ze zwolnienia od podatku na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o pdof. O jego zastosowaniu decyduje przede wszystkim środek transportu - musi to być autobus w rozumieniu art. 2 pkt 41 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128). Stąd ze zwolnienia korzysta wartość dowozów pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Ponadto organizatorem dowozu powinien być pracodawca, co oznacza, że powinien go wykonywać autobusem własnym lub wynajętym.

Kolejny warunek to adresat nieodpłatnego świadczenia. Zwolnienie ma bowiem zastosowanie wyłącznie do wartości autobusowych dojazdów zorganizowanych dla pracowników - nie dotyczy natomiast m.in. zleceniobiorców.


Nasi pracownicy wykorzystują samochody służbowe na potrzeby prywatne. Czy wartość naliczanego im z tego tytułu ryczałtu, o którym mowa w art. 12 ust. 2a ustawy o pdof, stanowiącego ich przychód ze stosunku pracy obejmuje również firmowe paliwo?

Zagadnienie, o którym mowa w pytaniu, jest przedmiotem rozbieżnych rozstrzygnięć. Inaczej w tej kwestii wypowiadają się organy podatkowe, a inaczej sądy administracyjne. Organy podatkowe konsekwentnie twierdzą, że wartość tzw. ryczałtów samochodowych, o których mowa w pytaniu, nie obejmuje firmowego paliwa zużywanego przez pracownika do celów prywatnych. Ich zdaniem przychód z tytułu korzystania z firmowego paliwa należy ustalać niezależnie od ryczałtu. Z kolei w orzecznictwie WSA dominuje pogląd, że omawiany ryczałt samochodowy obejmuje wszystkie koszty, w tym koszty paliwa.

Trzeba jednak zaznaczyć, że chociaż tendencja orzecznicza jest korzystna dla pracowników, to wszystkie wydane do tej pory wyroki są nieprawomocne. W tej sytuacji pozostaje oczekiwanie na stanowisko, jakie w przedmiotowej kwestii zajmie NSA.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60