Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Roczna korekta podatku VAT odliczanego proporcjonalnie
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Roczna korekta podatku VAT odliczanego proporcjonalnie

Poradnik VAT nr 3 (603) z dnia 10.02.2024

W sytuacji gdy podatnik wykonuje zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT, jest zobowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz w stosunku do których takie prawo nie przysługuje. Jeżeli jednak nie jest możliwe przyporządkowanie poniesionych wydatków do czynności opodatkowanych lub zwolnionych z VAT, wówczas - na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy o VAT - odliczenia dokonuje się na podstawie wskaźnika proporcji (z zastrzeżeniem art. 90 ust. 10 ustawy o VAT). Proporcję na dany rok podatkowy określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o VAT podatnik wykonujący czynności opodatkowane i zwolnione z VAT (tzw. sprzedaż mieszaną) i odliczający VAT w 2023 r. od dokonanych zakupów na podstawie wstępnego wskaźnika proporcji (ustalonego na podstawie obrotów z roku ubiegłego), po zakończeniu roku może być zobowiązany do dokonania rocznej korekty odliczenia VAT (w oparciu o rzeczywisty wskaźnik ustalony na podstawie obrotu uzyskanego w danym roku podatkowym). Jeżeli bowiem wstępny wskaźnik proporcji różni się od wskaźnika rzeczywistego, wówczas podatnik, co do zasady, dokonuje rocznej korekty VAT (in plus lub in minus).

Należy mieć na uwadze, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT (w związku z wprowadzeniem tzw. pakietu SLIM VAT 3) podatnik może nie dokonywać korekty rocznej, jeżeli różnica między proporcją wstępną a proporcją ustaloną dla zakończonego roku podatkowego (czyli ostateczną) nie przekracza dwóch punktów procentowych. Poza tym, jeżeli proporcja ustalona dla zakończonego roku podatkowego (ostateczna) jest mniejsza niż proporcja wstępna, wówczas podatnik może nie dokonywać korekty rocznej pod warunkiem, że kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu wynikająca z różnicy między tymi proporcjami oraz tzw. korekty wieloletniej (z wyłączeniem korekty środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość nie przekracza 15.000 zł) nie przekracza 10.000 zł. Powyższe wynika z art. 91 ust. 1a i ust. 1b ustawy o VAT. Jak wynika z przepisu przejściowego zawartego w art. 22 ustawy nowelizującej (wprowadzającej tzw. pakiet SLIM VAT 3) przepisy art. 91 ust. 1a i ust. 1b ustawy o VAT są stosowane dopiero począwszy od korekt dokonywanych za 2023 r. (tj. dokonywanych w pierwszym okresie rozliczeniowym 2024 r.).

Rocznej korekty podatku naliczonego za 2023 r. należy dokonać w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy 2024 r. Zatem podatnicy zobowiązani do korekty rocznej VAT za 2023 r. dokonują jej w terminie:

  • do 26 lutego 2024 r. - w przypadku rozliczania VAT miesięcznie,
  • do 25 kwietnia 2024 r. - w przypadku rozliczania VAT kwartalnie.

Jednocześnie korekty rocznej muszą dokonać podatnicy, którzy w 2023 r. wykonywali czynności opodatkowane i nieopodatkowane i odliczali podatek naliczony przy zastosowaniu tzw. prewspółczynnika. Stanowi o tym art. 90c ust. 1 ustawy o VAT. Co istotne możliwość rezygnacji z dokonania rocznej korekty odliczonego VAT na zasadach wymienionych w art. 91 ust. 1a i 1b ustawy o VAT stosuje się wyłącznie w odniesieniu do proporcji ustalonej na podstawie art. 90 ustawy o VAT. Przepisy te nie znajdują natomiast zastosowania w stosunku do tzw. prewspółczynnika. Powyższe potwierdziło MF w piśmie z dnia 3 sierpnia 2023 r. w odpowiedzi na zapytanie naszej redakcji.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.