Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Zaniechanie inwestycji - skutki w VAT
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zaniechanie inwestycji - skutki w VAT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 9 (113) z dnia 20.03.2022

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę działalność handlową. W 2021 r. rozpocząłem inwestycję polegającą na budowie instalacji fotowoltaicznej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Odliczyłem VAT z tytułu zakupu usługi projektowej. Odstąpiłem jednak od dalszego prowadzenia tej inwestycji z uwagi na pojawienie się możliwości budowy znacznie większej instalacji fotowoltaicznej. Nie wykorzystam jednak dokumentacji projektowej sporządzonej na potrzeby zaniechanej inwestycji. Czy powinienem skorygować odliczony VAT od ww. usługi projektowej?

Tak. W sytuacji opisanej w pytaniu należy skorygować odliczony wcześniej VAT.

Czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (przy założeniu, że nie występują okoliczności wskazane w art. 88 ustawy o VAT, wykluczające to prawo). Podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z prawa do odliczenia VAT jest zatem istnienie związku między poniesionymi wydatkami a czynnościami opodatkowanymi. Co istotne, w podatku od towarów i usług obowiązuje zasada tzw. "niezwłocznego odliczenia". Podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi zatem czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Tym samym podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tytułu kupionej usługi projektowej.

Wątpliwości podatnika dotyczą zaś konieczności skorygowania odliczonego VAT z uwagi na zaniechanie tej inwestycji.

W praktyce przyjmuje się, że zaniechanie inwestycji nie powoduje obowiązku korygowania odliczonego wcześniej VAT, jeżeli następuje ono z przyczyn niezależnych od podatnika. Natomiast, jeżeli przyczyny zaniechania inwestycji zależą od podatnika, to ma on obowiązek skorygowania odliczonego VAT.

Za czynniki niezależne od podatnika można uznać decyzje organów władzy publicznej, bezprawne rozwiązanie umowy ze strony wynajmującego, czy też zdarzenia losowe typu pożar, powódź lub kradzież. Do takich czynników nie zalicza się natomiast np. samodzielnej decyzji podatnika o opuszczeniu lokalu użytkowego z powodu generowania zbyt niskich zysków lub wręcz strat (w przypadku którego podatnik poniósł wydatki na przystosowanie wynajmowanego pomieszczenia do swoich potrzeb). Tak wskazał NSA w wyroku z 25 czerwca 2015 r., sygn. akt I FSK 110/14 odnosząc się do korekty VAT od zaniechanych inwestycji.

Do sytuacji analogicznej, jak opisana w pytaniu, odniósł się Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 24 lutego 2022 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.810.2021.4.WH. Organ podatkowy uznał, że zaniechanie inwestycji budowy instalacji fotowoltaicznej (z uwagi na planowanie budowy instalacji o większej mocy) nie wskazuje, by istniały konkretne okoliczności pozostające poza kontrolą podatnika, które stanowiły obiektywną, niezależną od niego przesłankę uzasadniającą zaniechanie inwestycji. Tym samym podatnik ma obowiązek skorygowania odliczonego pierwotnie VAT. W interpretacji czytamy:

"(...) okoliczności związane ze zmianą planów biznesowych nie wskazują na istnienie niezależnych, pozostających poza Państwa kontrolą okoliczności wymuszających zaniechanie inwestycji. Wskazują raczej na zmianę decyzji biznesowych, które nie mogły przynieść dla Państwa oczekiwanego efektu ekonomicznego.

(...) Na moment ponoszenia wydatków na opisaną we wniosku inwestycję przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z uwagi na związek tych wydatków wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi, jednakże zauważyć należy, że zaniechanie inwestycji nie nastąpiło z przyczyn pozostających poza Państwa kontrolą, a było wynikiem zmiany planów biznesowych. Z uwagi na powyższe jesteście zatem Państwo zobowiązani do dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku VAT. (...)"

Biorąc powyższe pod uwagę, w sytuacji opisanej w pytaniu należy uznać, że do zaniechania inwestycji doszło z przyczyn zależnych od podatnika i dlatego powinien on dokonać korekty odliczonego wcześniej VAT do usługi projektowej. Naszym zdaniem, korekty tej należałoby dokonać na bieżąco (tj. w miesiącu podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.