Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Opodatkowanie VAT usług finansowych w 2022 r.
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Opodatkowanie VAT usług finansowych w 2022 r.

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (1120) z dnia 10.02.2022

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Świadczę usługi finansowe. Z uwagi na zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, 31 grudnia 2021 r. złożyłem do urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze opodatkowania tych usług od 1 stycznia 2022 r. Organ kwestionuje jednak termin złożenia tego zawiadomienia. Otrzymałem informację, że mogłem je złożyć dopiero w styczniu 2022 r. i mam prawo opodatkowywać usługi finansowe VAT dopiero od 1 lutego br. Czy organ ma rację w tej kwestii?

Od 1 stycznia 2022 r. można zrezygnować ze zwolnienia usług finansowych z VAT. W tym celu należy złożyć stosowne zawiadomienie do urzędu skarbowego. Jednak ze względu na brak przepisów przejściowych regulujących możliwość złożenia tego zawiadomienia w 2021 r., organ podatkowy może kwestionować zawiadomienie złożone w tym terminie.

Generalnie usługi finansowe wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 ustawy o VAT są zwolnione z VAT (m.in. transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną).

Nowe prawo Z dniem 1 stycznia 2022 r. wprowadzono możliwość wyboru przez podatnika opodatkowania VAT wykonywanych przez niego usług finansowych (patrz: ustawa nowelizująca Dz. U. poz. 2105 ze zm.).

Zgodnie z art. 43 ust. 22 ustawy o VAT - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. - podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku usług finansowych wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41, świadczonych na rzecz podatników i wybrać ich opodatkowanie pod warunkiem, że:

1) jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;

2) złoży naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie o wyborze opodatkowania tych usług przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego rezygnuje ze zwolnienia.

Tym samym należy uznać, że z dniem 1 stycznia 2022 r. Czytelnik miał prawo zrezygnować ze zwolnienia od podatku usług finansowych świadczonych na rzecz podatników. Wskazany powyżej przepis zobowiązuje go jednak do złożenia pisemnego zawiadomienia o wyborze opodatkowania tych usług przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego rezygnuje ze zwolnienia.

Ustawa nowelizująca nie zawiera zaś przepisów przejściowych w tym zakresie, które odnosiłyby się do możliwości złożenia takiego oświadczenia w 2021 r., aby od 1 stycznia 2022 r. opodatkowywać usługi finansowe VAT. W związku z powyższym - patrząc na literalne brzmienie przepisów - należałoby uznać, że dopiero w styczniu 2022 r. można składać takie zawiadomienia (dopiero wówczas wszedł w życie przepis w tym zakresie) i tym samym ze zwolnienia z VAT usług finansowych można byłoby zrezygnować dopiero od 1 lutego 2022 r. Nie wiadomo jednak, czy taka była intencja ustawodawcy. Wydaje się raczej, że chodziło o możliwość opodatkowania VAT usług finansowych już od 1 stycznia 2022 r., zwłaszcza że taką możliwość dopuszczają niektóre urzędy skarbowe. Niemniej jednak zalecamy w tej kwestii ostrożność.

Warto także podkreślić, że podatnik rezygnujący ze zwolnienia z VAT i wybierający opodatkowanie usług finansowych jest zobowiązany do opodatkowania wszystkich świadczonych usług (wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, 38-41 ustawy o VAT) na rzecz podatników. Nie jest zatem możliwa rezygnacja ze zwolnienia z VAT w odniesieniu tylko do wybranych rodzajów usług, np. usług udzielania kredytów, a do pozostałych stosowanie zwolnienia od podatku. Tak wskazano w uzasadnieniu do ww. ustawy nowelizującej.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.