Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Korygowanie daty wystawienia faktury
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Korygowanie daty wystawienia faktury

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 4 (1119) z dnia 1.02.2022

W sierpniu 2021 r. zarejestrowałem działalność gospodarczą. Na początku września 2021 r. dokonałem pierwszej sprzedaży i wystawiłem fakturę, w której wykazałem podatek VAT. Rejestracji na potrzeby VAT dokonałem jednak dopiero pod koniec września 2021 r. Czy mogę wystawić fakturę korygującą, w której wskażę późniejszą datę wystawienia i dokonania dostawy towaru (zgodnie z datą rejestracji na potrzeby VAT)?

Nie. Czytelnik nie powinien korygować faktury, jeżeli data wystawienia i data dokonania dostawy towaru zostały wskazane zgodnie z rzeczywistością.

W świetle art. 106e ustawy o VAT, faktura powinna zawierać m.in. datę wystawienia, a także datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 (zaliczki, zadatku itd.), o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

W przypadku, gdy po wystawieniu faktury m.in. stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury, podatnik wystawia fakturę korygującą (patrz: art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Sprzedawca może zatem poprawić błędną datę wystawienia faktury lub datę dokonania dostawy towaru poprzez wystawienie faktury korygującej.

Z pytania Czytelnika wynika, że zmiana wskazanej na fakturze daty wystawienia faktury oraz daty dokonania dostawy towaru nie wynikałaby jednak z błędu, lecz z chęci ich dostosowania do daty rejestracji na potrzeby VAT. W związku z powyższym skorygowana w ten sposób faktura nie dokumentowałaby rzeczywistego przebiegu transakcji, a to należy ocenić jako negatywne, gdyż faktury mają go odzwierciedlać. Tym samym, Czytelnik nie powinien korygować faktury, jeżeli data wystawienia i data dokonania dostawy towaru zostały wskazane zgodnie z rzeczywistością.

Warto w tym miejscu nadmienić, że podatnik, który rozpoczyna działalność gospodarczą może od razu zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. Może on także korzystać ze zwolnienia z VAT z uwagi na przewidywane niskie obroty (na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, pod warunkiem, że nie wykonuje działalności, która to zwolnienie wyklucza).

Ponadto podatnicy mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Obowiązek ten nie dotyczy jednak podatników zwolnionych z VAT podmiotowo lub przedmiotowo (mogą oni złożyć takie zgłoszenie i zostaną wówczas zarejestrowani jako podatnicy VAT zwolnieni). Powyższe wynika z art. 96 ust. 1 i 3 ustawy o VAT.

Czytelnik mógł zatem od samego początku zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. Skoro jednak tego nie dokonał, a od początku września zachowywał się jak czynny podatnik VAT (wystawił fakturę z VAT), to powinien dokonać aktualizacji danych wskazanych w zgłoszeniu rejestracyjnym (na druku VAT-R). Powinien wskazać, że rezygnuje (zrezygnował) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT (kwadrat 32) oraz podać datę, od której rezygnuje z tego prawa w poz. 39 (np. 01-09-2021). Organy podatkowe dopuszczają bowiem możliwość, aby podatnik dokonał rejestracji ze skutkiem wcześniejszym.

Aktywne druki i formularze Wzór zgłoszenia VAT-R dostępny jest
w serwisie www.druki.gofin.pl
w dziale Podatek VAT

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.