Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Obowiązek oznaczania MPP na fakturach
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Obowiązek oznaczania MPP na fakturach

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (1109) z dnia 20.10.2021

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dokonuję sprzedaży towarów wskazanych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, często na wartość powyżej 15.000 zł brutto. Czy nadal muszę umieszczać na fakturze oznaczenie "mechanizm podzielonej płatności", skoro w JPK_VAT nie muszę już takich transakcji oznaczać jako "MPP"?

Tak. Czytelnik musi nadal umieszczać na fakturach wyrazy "mechanizm podzielonej płatności", jeżeli transakcja objęta jest tym mechanizmem.

Mechanizm podzielonej płatności (dalej: MPP) to sposób zapłaty za nabyte towary/usługi, który polega na jej rozdzieleniu i uiszczeniu kwoty netto z faktury na rachunek bankowy albo na rachunek w SKOK sprzedawcy (lub rozliczeniu w inny sposób), a kwoty VAT z faktury - na tzw. rachunek VAT. MPP funkcjonuje w wersji dobrowolnej i obligatoryjnej.

Obligatoryjnym MPP objęte są płatności za towary/usługi nabyte przez podatników, jeżeli:

  • są to towary/usługi wskazane w załączniku nr 15 do ustawy o VAT oraz
  • kwota należności ogółem wskazana w fakturze (lub równowartość tej kwoty) przekracza 15.000 zł.

Jeżeli zastosowanie MPP jest obowiązkowe, wówczas podatnik powinien na fakturze umieścić wyrazy "mechanizm podzielonej płatności". Powyższe wynika z art. 106e ust. 1 pkt 18a ww. ustawy.

Do końca czerwca 2021 r., w przypadku transakcji sprzedaży i zakupu objętych obligatoryjnym MPP, należało w części ewidencyjnej sprzedaży/zakupu JPK_VAT zastosować oznaczenie "MPP". Od 1 lipca 2021 r. zniesiono ten obowiązek, likwidując oznaczenie "MPP". Dotyczy to zarówno transakcji sprzedaży, jak i zakupu objętych obowiązkowym MPP. Należy także podkreślić, że do końca 2021 r. podatnicy używają dotychczasowych struktur JPK_VAT (JPK_V7M, JPK_V7K), ale nie powinni stosować oznaczenia MPP zarówno w części sprzedażowej, jak i zakupowej ewidencji (nie powinni wypełniać tego pola JPK_VAT).

W świetle powyższego zniesiono jedynie obowiązek oznaczania transakcji jako "MPP" w JPK_VAT, a nie oznaczenie "mechanizm podzielonej płatności" na fakturach. Czytelnik musi więc oznaczać w ten sposób wystawiane faktury, jeżeli transakcja objęta jest MPP.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.