Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Sprzedaż na rzecz konsumentów z innych krajów UE
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Sprzedaż na rzecz konsumentów z innych krajów UE

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 29 (1108) z dnia 10.10.2021

Przedsiębiorca z siedzibą działalności gospodarczej w Polsce, sprzedaje towary (obuwie) konsumentom w Niemczech i Francji (za pośrednictwem własnego sklepu internetowego). Towary są wysyłane do konsumentów z jego magazynu w Polsce. Całkowita wartość ww. sprzedaży (bez podatku) przekracza 42.000 zł. W jakim kraju towary te podlegają opodatkowaniu VAT i w oparciu o jakie przepisy powinienem wystawiać faktury dokumentujące te transakcje?

W sytuacji opisanej w pytaniu towary podlegają opodatkowaniu odpowiednio w Niemczech i we Francji (tj. w miejscu, w którym znajdują się one w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu do nabywcy). Obowiązek i sposób fakturowania zależy od przyjętych zasad rozliczania podatku zagranicznego.

Jeżeli w wyniku dokonanej dostawy na rzecz konsumenta, towary są wysyłane lub transportowane przez dostawcę, lub w jego imieniu (w tym wtedy, gdy dostawca uczestniczy pośrednio w wysyłce lub transporcie towarów) z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego, to mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów na odległość (WSTO). Dostarczone towary nie mogą być jednak nowymi środkami transportu ani towarami, które są instalowane lub montowane z próbnym uruchomieniem, lub bez niego.

Generalnie miejscem opodatkowania WSTO jest państwo członkowskie, w którym kończy się wysyłka lub transport towarów do nabywcy. Zasada ta nie ma jednak zastosowania:

1) do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich, antyków i towarów używanych - gdy podstawę opodatkowania ustala się zgodnie z procedurami szczególnymi określonymi w art. 120 ust. 4 lub 5 ustawy o VAT (marża), a także do towarów będących przedmiotem aukcji/licytacji (opodatkowanych na zasadach szczególnych),

2) w przypadku, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

a) dostawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce zamieszkania, zwykłe miejsce pobytu tylko na terytorium jednego państwa członkowskiego,

b) towary są wysyłane lub transportowane do państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie dostawcy (o którym mowa w pkt a),

c) całkowita wartość dostaw towarów dokonywanych w ramach WSTO, jak i usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (dalej: usług TBE) świadczonych transgranicznie na rzecz konsumentów (pomniejszona o kwotę podatku lub podatku od wartości dodanej) nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego ani w poprzednim roku podatkowym kwoty 10.000 euro lub jej równowartości (w Polsce - 42.000 zł).

Zatem poniżej ww. progu 42.000 zł transakcje są - co do zasady - opodatkowane w państwie członkowskim, w którym znajdują się towary w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu. Natomiast w przypadku przekroczenia wskazanego progu, transakcje zawsze będą opodatkowane w państwie konsumpcji (jeżeli będą spełnione ww. warunki).

Skoro w sytuacji opisanej w pytaniu całkowita wartość sprzedaży (bez podatku) na rzecz konsumentów przekracza 42.000 zł, to miejscem dostawy towarów są odpowiednio Niemcy i Francja (kraj, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu do nabywcy). Czytelnik może zdecydować się na:

  • rejestrację do celów podatku VAT we wszystkich tych państwach członkowskich oraz składać deklaracje VAT i płacić podatek VAT bezpośrednio w każdym z tych państw (w takim przypadku będzie on zobowiązany wystawiać faktury zgodnie z przepisami dotyczącymi fakturowania obowiązującymi w Niemczech i we Francji) lub
  • uproszczenie i korzystanie z procedury OSS (wówczas nie będzie miał obowiązku wystawiania faktur; natomiast, jeżeli dobrowolnie zdecyduje się na wystawienie faktur, wówczas wszystkie te transakcje musi fakturować zgodnie z zasadami obowiązującymi w Polsce, tj. państwie członkowskim identyfikacji - nie będzie więc wystawiał faktur w oparciu o regulacje niemieckie i francuskie, ale na fakturach będzie musiał wskazać stawkę VAT właściwą dla państwa, w którym ma miejsce opodatkowanie transakcji).

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.