Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Opodatkowanie usług finansowych - proponowane zmiany w ustawie o VAT
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Opodatkowanie usług finansowych - proponowane zmiany w ustawie o VAT

Poradnik VAT nr 17 (545) z dnia 10.09.2021

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl zamieszczono projekt z dnia 26 lipca 2021 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (numer druku UD260). W zakresie podatku VAT projekt zakłada m.in. wprowadzenie możliwości wyboru przez podatnika opodatkowania wykonywanych przez niego usług finansowych, które aktualnie podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ustawy o VAT.

Polski Ład Więcej projektowanych zmian omówiono w nowym dziale SGK - POLSKI ŁAD

Zgodnie z ww. projektem zmiany w powyższym zakresie mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Na dzień oddania do druku niniejszego numeru "Poradnika VAT" prace nad omawianą ustawą nie zostały jednak zakończone (konsultacje społeczne trwały do 30 sierpnia br.). Trudno zatem stwierdzić jaki będzie ich ostateczny kształt.

Jak wynika ze znowelizowanych przepisów usługi finansowe, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, 38, 39, 40, 40a i 41 ustawy o VAT świadczone na rzecz podatników będą mogły być opodatkowane podatkiem VAT. Dotyczyć to będzie wyłącznie:

  • transakcji, łącznie z pośrednictwem, dotyczących walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy (art. 43 ust. 1 pkt 7),
  • usług zarządzania m.in. funduszami inwestycyjnymi (art. 43 ust. 1 pkt 12),
  • usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usług pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzania kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę (art. 43 ust. 1 pkt 38),
  • usług w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz usług pośrednictwa w świadczeniu tych usług, a także zarządzanie gwarancjami kredytowymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę (art. 43 ust. 1 pkt 39),
  • usług w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usług pośrednictwa w świadczeniu tych usług (art. 43 ust. 1 pkt 40),
  • usług, w tym także usług pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w spółkach lub w innych niż spółki podmiotach, jeżeli mają one osobowość prawną (art. 43 ust. 1 pkt 40a),
  • usług, których przedmiotem są instrumenty finansowe oraz usług pośrednictwa w tym zakresie (art. 43 ust. 1 pkt 41).

Uwaga

Warunkiem stosowania opodatkowania ww. usług finansowych w świetle dodanego do art. 43 ust. 22 ustawy o VAT będzie zarejestrowanie się podmiotu jako podatnika VAT czynnego oraz złożenie pisemnego zawiadomienia naczelnikowi urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania tych usług, przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego podatnik zrezygnuje ze zwolnienia.

Ponadto, podatnik rezygnujący ze zwolnienia i wybierający opodatkowanie będzie zobowiązany do opodatkowania wszystkich wyżej wymienionych usług finansowych świadczonych przez niego na rzecz podatników. Nie będzie zatem możliwości rezygnacji ze zwolnienia tylko w odniesieniu do wybranych rodzajów usług (przykładowo do usług udzielania kredytów), a do pozostałych usług stosowania zwolnienia od podatku.

Z kolei usługi finansowe świadczone na rzecz klientów detalicznych będą nadal obowiązkowo zwolnione od podatku. Takie stanowisko zostało przedstawione w uzasadnieniu do ww. projektu ustawy, w którym czytamy: "(...) Proponuje się (...) wprowadzenie modelu niemieckiego, polegającego na możliwości wyboru opodatkowania usług finansowych świadczonych wyłącznie na rzecz podatników. Usługi finansowe świadczone na rzecz klientów detalicznych (osób fizycznych niebędących podatnikami) będą nadal, obligatoryjnie, zwolnione od podatku (podkreślenie redakcji) (...)".

Uwaga

Usługi finansowe, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, 38, 39, 40, 40a i 41 ustawy o VAT świadczone na rzecz podatników będą mogły być opodatkowane VAT, a świadczone na rzecz klientów detalicznych będą nadal obligatoryjnie zwolnione od tego podatku.

Opcja wyboru opodatkowania usług finansowych będzie musiała być stosowana przez podatnika przez okres co najmniej 2 lat, od momentu rezygnacji ze zwolnienia od podatku. Dopiero po upływie 2 lat będzie możliwy powrót do stosowania zwolnienia. Warunkiem ponownego skorzystania ze zwolnienia będzie złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego stosownego pisemnego zawiadomienia, przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego podatnik będzie chciał ponownie skorzystać ze zwolnienia.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.