Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Oznaczanie w JPK_VAT transakcji dokonywanych między podmiotami powiązanymi w gminach ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Oznaczanie w JPK_VAT transakcji dokonywanych między podmiotami powiązanymi w gminach - wyjaśnienie Min. Fin.

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (1103) z dnia 20.08.2021

W stanie prawnym obowiązującym do 30 czerwca 2021 r. w JPK_VAT trzeba było stosować oznaczenie "TP", w przypadku istnienia między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą powiązań, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT (tj. powiązań w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy o PDOF i art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o PDOP).

Z odpowiedzi przesłanej przez Ministerstwo Finansów (dalej: MF) do naszego Wydawnictwa wynika, że obowiązek stosowania oznaczenia "TP" dotyczy m.in. transakcji między gminą a wójtem gminy, zastępcą wójta gminy, sekretarzem gminy, skarbnikiem gminy, członkami rady gminy, kierownikami jednostek organizacyjnych gminy oraz członkami rodziny ww. podmiotów. W związku z tym MF wskazało, że jeśli nie oznaczono transakcji "TP" zasadne jest skorygowanie JPK_VAT.

Więcej przeczytasz w Pisaliśmy o tym
Biuletynie Informacyjnym nr 33 z 20.11.2020 r.
na str. 28-31

Zaznaczamy, że odmienne stanowisko zaprezentowano w odpowiedzi na interpelację poselską z dnia 27 października 2020 r., nr DPAT1.054.1.2020. Wskazano w niej, że symbolu "TP" nie stosuje się do transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi wyłącznie poprzez udziały jednostki samorządu terytorialnego. Z odpowiedzi tej można było wysnuć wniosek, iż np. sprzedaż dokonywana przez spółkę komunalną ze 100% udziałem gminy, na rzecz prezydenta miasta, burmistrza gminy, wójta, ich zastępców, innych osób funkcyjnych (np. skarbnika) oraz ich małżonków i krewnych nie będzie podlegała oznaczeniu "TP". Obowiązek stosowania ww. oznaczenia nie dotyczyłby także czynności dokonywanych przez spółkę na rzecz członków rady miasta oraz dyrektorów i prezesów wszystkich podległych pod miasto jednostek (np. dyrektorów szkół i przedszkoli). To stanowisko było jednak kontrowersyjne i jak widać - MF jego nie podzieliło.

Nowe prawo Od 1 lipca 2021 r. z przepisów wprost wynika, że oznaczenia "TP" nie stosuje się w przypadku dostaw towarów oraz świadczenia usług, gdy powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego, lub ich związkami.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.