Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Sprzedaż budynku mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej - VAT ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Sprzedaż budynku mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej - VAT i PIT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (1097) z dnia 20.06.2021

Sprzedajemy budynek mieszkalny, zakupiony 17 lat temu, który był w całości wykorzystywany do celów prowadzonej działalności gospodarczej (działalność usługowo-handlowa). Budynek był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i amortyzowany. Nie zmieniono jego przeznaczenia na mieszkalny. Czy sprzedaż tego budynku należy opodatkować stawką 8%, czy 23%? Czy przychody z jego sprzedaży będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Sprzedaż budynku, o którym mowa w pytaniu, może być zwolniona z VAT. W związku z jego sprzedażą przychód podatkowy w PIT nie powstanie.

Sprzedaż budynku - stawka VAT

Generalnie sprzedaż budynków mieszkalnych opodatkowana jest stawką 8% (dotyczy budynków, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2), a użytkowych - 23%. Niemniej jednak trzeba pamiętać o ustawowych zwolnieniach z VAT, które dotyczą wszystkich rodzajów budynków (tj. zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych).

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwolniona z VAT jest dostawa budynków (a także budowli lub ich części), jeżeli następuje po upływie 2 lat od tzw. pierwszego zasiedlenia. Przez takie zasiedlenie rozumie się z kolei oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z pytania wynika, że do pierwszego zasiedlenia budynku doszło wiele lat temu. W związku z tym w przedmiotowej sprawie zastosowanie może znaleźć ww. zwolnienie z VAT.

Nadmieniamy, że z omawianego zwolnienia podatnik (w porozumieniu z nabywcą) może zrezygnować, wybierając opodatkowanie transakcji (patrz: art. 43 ust. 10 ustawy o VAT). Zakładamy jednak, że taka sytuacja nie ma tu miejsca.

Sprzedaż budynku mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej a PIT

W podatku dochodowym od osób fizycznych przychody ze sprzedaży składników majątku firmowego, co do zasady, kwalifikowane są do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (por. art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOF). Do przychodów tych nie zalicza się jednak m.in. przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem. Stanowi o tym art. 14 ust. 2c ustawy o PDOF.

Przychód ze sprzedaży budynku, o którym mowa w pytaniu, należy rozpatrywać na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOF (patrz: art. 10 ust. 3 ww. ustawy). Zgodnie z tą regulacją, jeśli sprzedaż nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i została dokonana po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie (lub wybudowanie), przychód uzyskany z tego tytułu jest neutralny podatkowo (nie powstaje obowiązek podatkowy).

Z pytania wynika, że omawiany budynek zostanie sprzedany po upływie wskazanego okresu 5 lat (liczonych jak wyżej). Oznacza to, że uzyskany z tego tytułu przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.