Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Sprzedaż nieruchomości a oświadczenie o wyborze opodatkowania transakcji VAT
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Sprzedaż nieruchomości a oświadczenie o wyborze opodatkowania transakcji VAT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (1096) z dnia 10.06.2021

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Na potrzeby działalności gospodarczej zakupiłem w 2016 r. nową nieruchomość (budynek). Mieści się tam siedziba mojej firmy. Zamierzam tę nieruchomość sprzedać innemu czynnemu podatnikowi VAT. Uzgodniłem z kontrahentem, że transakcja będzie opodatkowana VAT. Jakich formalności muszę dopełnić na gruncie przepisów o VAT?

W sytuacji opisanej w pytaniu sprzedaż nieruchomości może podlegać opodatkowaniu VAT. Obie strony transakcji muszą jednak złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla nabywcy zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy ww. nieruchomości.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, sprzedaż nieruchomości zabudowanych (budynków, budowli lub ich części) jest zwolniona z VAT m.in. wówczas, gdy dokonywana jest po upływie 2 lat od tzw. pierwszego zasiedlenia. Wynika to z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się natomiast oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • wybudowaniu lub
  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Podatnik może jednak zrezygnować z ww. zwolnienia i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części. W tym celu muszą jednak zostać spełnione warunki wskazane w art. 43 ust. 10 ww. ustawy, tj. dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części muszą być zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz muszą złożyć, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów, właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Oświadczenie o wyborze opodatkowania transakcji musi zawierać:

  • imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy,
  • planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części,
  • adres budynku, budowli lub ich części (patrz: art. 43 ust. 11 ustawy o VAT).

Sprzedaż nieruchomości a oświadczenie o wyborze opodatkowania transakcji VAT

Ponieważ sprzedaż budynku, o którym mowa w pytaniu, nastąpi po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia (zakładamy bowiem, że podatnik nie ponosił w ostatnim czasie znacznych nakładów na ten budynek), może być ona zwolniona z VAT. Czytelnik może wybrać jednak opodatkowanie sprzedaży, ale obie strony transakcji muszą złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego (właściwemu dla nabywcy) ww. zgodne oświadczenie w tej sprawie.

W praktyce były spory co do tego, czy oświadczenie o wyborze opodatkowania dostawy budynków (budowli lub ich części) może być dokonane w samym akcie notarialnym. Organy podatkowe uznawały, że taka forma jest niewystarczająca (złożenie oświadczenia nie następuje bowiem "przed dniem dokonania dostawy"). Wszystko jednak wskazuje na to, że w tej kwestii nastąpią pewne zmiany.

Więcej przeczytasz w Więcej na ten temat pisaliśmy
Biuletynie Informacyjnym nr 1 z 1.01.2021 r.
na str. 27-29

projekt W ramach tzw. pakietu SLIM VAT 2 Ministerstwo Finansów zaproponowało zmianę w ustawie o VAT mającą na celu łatwiejszy wybór opcji opodatkowania w obrocie nieruchomościami.

Proponowana zmiana przewiduje, że w przypadku, gdy w związku z dostawą budynków, budowli lub ich części dochodzi do zawarcia aktu notarialnego na podstawie odrębnych przepisów, strony będą mogły złożyć w tym akcie notarialnym oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT dostawy ww. obiektów.

W opracowaniu Ministerstwa Finansów pt. "SLIM VAT 2 - propozycje i kierunki zmian" (zamieszczonym na stronie internetowej www.gov.pl) wskazano, że:

"(...) Proponowane rozwiązanie (...) jest realizowane w związku z postulatami podatników, którzy zgłaszają problemy z wypełnianiem wynikającego z art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, obowiązku dotyczącego złożenia przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodnego oświadczenia, że wybierają opodatkowanie podatkiem VAT dostawy budynku, budowli lub ich części. Sytuacja, w której obowiązek formalny wynikający z przepisów prawa podatkowego powoduje utrudnienia w obrocie gospodarczym nie jest stanem pożądanym. (...)

Wprowadzenie proponowanego rozwiązania oznaczałoby efektywnie, że podatnicy dokonujący wyboru złożenia zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania nieruchomości w akcie notarialnym, nie mieliby odrębnego obowiązku składania, do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla nabywcy, oświadczenia dotyczącego wyboru opodatkowania przed dokonaniem tej dostawy. (...)"

Zaznaczamy jednak, że nie wiadomo w jakim ostatecznym kształcie oraz kiedy zmiana ta wejdzie w życie. Do tematu będziemy wracać na łamach naszego czasopisma.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.