Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Odliczanie VAT w trybie korekty deklaracji
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odliczanie VAT w trybie korekty deklaracji

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 16 (1095) z dnia 1.06.2021

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Rozliczam VAT miesięcznie i nie stosuję kasowej metody rozliczania VAT. W styczniu 2021 r. kupiłem towar handlowy i otrzymałem fakturę (obowiązek podatkowy po stronie sprzedawcy powstał w tym samym miesiącu). Nie odliczyłem jednak VAT z tej faktury (pracownik nie przekazał jej w terminie do działu księgowości). Czy mam prawo odliczyć VAT wynikający z tej faktury? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Czytelnik ma prawo odliczyć VAT z ww. faktury poprzez złożenie korekty deklaracji VAT-7 (a ściślej - JPK_V7M) za styczeń 2021 r.

Prawo do odliczenia VAT przysługuje pod warunkiem, że zostaną spełnione określone warunki, tzn. gdy odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz gdy zakupione towary/usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tak stanowi art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Prawo to przysługuje jednak pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ww. ustawy (np. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni).

Prawo do odliczenia VAT od nabytych towarów/usług przysługuje podatnikowi generalnie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do tych towarów/usług powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy (zasadniczo w dacie wydania towaru/wykonania usługi), nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (uwaga! otrzymanie faktury przez uprawnionego pracownika należy uznać za jej otrzymanie przez podatnika). Jeżeli podatnik nie odliczy VAT w "podstawowym" terminie, to może tego dokonać w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych (jeżeli rozlicza VAT miesięcznie) lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (jeżeli rozlicza VAT kwartalnie).

Z pytania wynika, że Czytelnik nie odliczył VAT w deklaracjach VAT-7 za żaden z ww. okresów rozliczeniowych (tj. ani w deklaracji VAT-7 za styczeń, ani za luty, marzec lub kwiecień 2021 r.). W tej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, w myśl którego, jeżeli podatnik nie dokonał odliczenia VAT w ww. terminach, może on odliczyć VAT poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do odliczenia VAT (nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym to prawo powstało). Biorąc powyższe pod uwagę, Czytelnik może odliczyć VAT z faktury otrzymanej w styczniu 2021 r. poprzez dokonanie korekty deklaracji VAT-7 za ten okres rozliczeniowy (tj. styczeń br.). Prawo do złożenia takiej korekty wygaśnie z końcem 2025 r.

projekt W ramach projektowanego pakietu SLIM VAT 2 zasady odliczania VAT w trybie korekty deklaracji mają ulec zmianie.

W świetle obowiązującego art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, podatnik w celu odliczenia podatku naliczonego (w drodze 5-letniej korekty deklaracji podatkowej) ma możliwość skorygowania wyłącznie jednego okresu, tj. okresu, w którym powstało prawo do odliczenia. Proponowana zmiana tego przepisu przewiduje, że podatnik będzie miał możliwość skorygowania deklaracji podatkowej:

1) za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego albo

2) za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych (a w przypadku podatnika rozliczającego się kwartalnie - za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych) - przypadających bezpośrednio po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W uzasadnieniu do proponowanych zmian w tym zakresie wskazano, że:

"(...) W efekcie proponowane rozwiązanie przyczyni się u podatników do zmniejszenia liczby obowiązków w zakresie liczby składanych korekt deklaracji (możliwa będzie kumulacja odliczeń VAT w jednej deklaracji za wybrany okres rozliczeniowy w przypadku faktur, dla których prawo do odliczenia powstało w niedużych odstępach czasu). Efektywnie wprowadzana zmiana wpłynie też na zmniejszenie nakładów pracy w urzędach skarbowych. (...)"

Zaznaczamy, że na dzień dzisiejszy jest to dopiero propozycja przedstawiona przez Ministerstwo Finansów i nie wiadomo, kiedy zmiana ta wejdzie w życie oraz jaki będzie jej końcowy kształt. Do tematu będziemy wracać na łamach naszego czasopisma.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.