Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Zapłata kartą płatniczą a zwrot VAT w terminie 25 dni

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zapłata kartą płatniczą a zwrot VAT w terminie 25 dni

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (1068) z dnia 1.09.2020

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W rozliczeniu VAT za sierpień 2020 r. wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Czy mogę wystąpić o zwrot VAT na rachunek bankowy w terminie 25 dni, jeżeli za część nabytych towarów zapłaciłem kartą płatniczą?

W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik może wystąpić o zwrot VAT na rachunek bankowy w terminie 25 dni, jeżeli zapłata kartą płatniczą dotyczy faktur, których łączna wartość nie przekroczyła 15.000 zł brutto (wraz z fakturami opłaconymi gotówką lub w ogóle nieopłaconymi).

Zasady zwrotu VAT na rachunek bankowy

Generalnie zwrot VAT przysługuje w terminie 60 dni. Termin ten może jednak ulec skróceniu do 25 dni. Zgodnie bowiem z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu VAT w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku, gdy podatnik spełni wszystkie warunki określone w tym przepisie.

Jeden z warunków dotyczy zapłaty za faktury, które są podstawą do zwrotu zawartego w nich podatku naliczonego. Kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, z wyłączeniem kwoty podatku naliczonego lub różnicy podatku, nierozliczonej w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazanej w deklaracji, muszą wynikać z:

  • faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo rachunku podatnika w SKOK, której jest członkiem, wskazanego w zgłoszeniu identyfikacyjnym,
     
  • faktur, innych niż wymienione wyżej, dokumentujących należności, jeżeli łączna kwota tych należności nie przekracza 15.000 zł.

Tak stanowi art. 87 ust. 6 pkt 1 lit. a) i b) ustawy o VAT. Z powyższego wynika, że - na potrzeby zwrotu VAT w terminie 25 dni na rachunek bankowy - faktury wykazane w deklaracji do wartości 15.000 zł łącznie mogą być opłacone w inny sposób niż przelewem bankowym lub mogą być w ogóle nie opłacone (nie dotyczy kwot wykazanych w deklaracji z przeniesienia z poprzedniego okresu).

Zapłata kartą płatniczą - stanowisko KIS

Definicja karty płatniczej została określona w art. 2 pkt 15a ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 794). Zgodnie z tym przepisem, karta płatnicza to karta uprawniająca do wypłaty gotówki lub umożliwiająca złożenie zlecenia płatniczego za pośrednictwem akceptanta lub agenta rozliczeniowego, akceptowana przez akceptanta w celu otrzymania przez niego należnych mu środków.

W świetle interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 kwietnia 2019 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.67.2019.2.JM regulowanie należności kartą płatniczą należy traktować jak płatność gotówką, a nie zapłatę za pośrednictwem rachunku bankowego. W interpretacji czytamy:

"(...) płatności dokonywane za pomocą kart płatniczych przy użyciu terminala wypełniają walory płatności gotówkowych. (...)"

Podsumowanie

Płatności dokonane kartą płatniczą nie przekreślą prawa do szybszego zwrotu VAT, jeżeli dotyczą faktur dokumentujących należności, których łączna kwota nie przekracza 15.000 zł (tj. faktur innych niż uregulowane przelewami bankowymi).

Jeżeli warunek ten nie został spełniony Czytelnikowi nie będzie przysługiwał zwrot VAT w terminie 25 dni na rachunek bankowy. Może on jednak ubiegać się o zwrot w tym terminie na rachunek VAT. W tym celu Czytelnik nie musi spełnić bowiem żadnych dodatkowych warunków. Powinien jedynie w deklaracji wykazać kwotę zwrotu VAT na rachunek VAT (w poz. 58) i zaznaczyć, że wnioskuje o zwrot VAT w tym trybie (w polu 68).

Zapłata kartą płatniczą a zwrot VAT w terminie 25 dni

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.