Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Rozpoczęcie sprzedaży na rzecz osób prywatnych a zwolnienie z kasy ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozpoczęcie sprzedaży na rzecz osób prywatnych a zwolnienie z kasy rejestrującej

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 23 (1066) z dnia 10.08.2020

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dotychczas nie dokonywałem sprzedaży towarów/usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Zamierzam jednak rozpocząć sprzedaż towarów/usług na rzecz tych podmiotów. Już pierwsza sprzedaż przekroczy próg uprawniający do korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży w kasie rejestrującej. Czy w związku z tym muszę zaewidencjonować w kasie rejestrującej już tę sprzedaż?

Tak. W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik powinien zaewidencjonować w kasie rejestrującej już pierwszą sprzedaż na rzecz osoby prywatnej (przy założeniu, że nie przysługuje mu żadne z przedmiotowych zwolnień z ewidencjonowania).

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej: osób prywatnych) są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienia od tego generalnego obowiązku przewiduje jednak rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 2519).

Wskazano w nim zwolnienia przysługujące ze względu na wysokość obrotu (zwolnienie podmiotowe) oraz ze względu na rodzaj prowadzonej działalności (zwolnienia przedmiotowe - w tym artykule je pomijamy).

Zwolnienie z ewidencjonowania ze względu na obroty przysługuje m.in. podatnikom rozpoczynającym sprzedaż na rzecz osób prywatnych. Zgodnie bowiem z § 3 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r., podatników rozpoczynających dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł. Jeżeli obrót przekroczył ww. limit, wówczas zwolnienie straci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym to przekroczenie miało miejsce.

UWAGA! Zwolnień z ewidencjonowania obrotu w kasie rejestrującej nie stosuje się w przypadku świadczenia niektórych usług lub sprzedaży niektórych towarów (wskazanych w § 4 ww. rozporządzenia). Kwestię tę jednak pomijamy, gdyż zakładamy, że nie dotyczy ona Czytelnika.

Należy zauważyć, że w ww. przepisie posłużono się sformułowaniem "przewidywany przez podatnika obrót". Sam fakt "przewidywania" wysokości obrotu na rzecz osób prywatnych ma zatem decydujące znaczenie dla możliwości korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania. Tym samym, skoro Czytelnik wie (co może np. wynikać z zwartej umowy), że już pierwsza sprzedaż przekroczy ww. limit 20.000 zł (liczony proporcjonalnie), to powinien rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży w kasie rejestrującej już od tej pierwszej sprzedaży (zakładając, że w tym zakresie nie przysługuje mu żadne ze zwolnień przedmiotowych).

Inaczej byłoby, gdyby Czytelnik nie był w stanie przewidzieć, czy wartość sprzedaży na rzecz osób prywatnych przekroczy ww. limit. Wówczas byłby zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży w kasie po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym obrót przekroczyłby ww. limit.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.