Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Duplikat faktury a prawo do odliczenia VAT

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Duplikat faktury a prawo do odliczenia VAT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (1061) z dnia 20.06.2020

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W maju 2020 r. otrzymałem duplikat faktury wystawionej w grudniu 2019 r. Pierwotnej faktury nie otrzymałem. Faktura wpłynęła po sporządzeniu sprawozdania finansowego. Z uwagi na nieistotną wartość faktury ująłem wydatek w kosztach niestanowiących kosztów uzyskania przychodów bieżącego roku. Czy mam prawo odliczyć VAT z duplikatu faktury? Jeżeli tak, to w której deklaracji (VAT rozliczam miesięcznie)?

Czytelnik ma prawo odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał duplikat faktury (czyli w rozliczeniu za maj br.) lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (za czerwiec lub lipiec br.), pod warunkiem związku zakupu z czynnościami opodatkowanymi VAT oraz jeżeli nie wystąpią przesłanki wykluczające to prawo.

Czynny podatnik VAT ma prawo odliczyć VAT do zakupu towarów/usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (z zastrzeżeniami wskazanymi w art. 88 ustawy o VAT). Prawo do odliczenia VAT przysługuje zaś, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę. Pomijamy wskazane w ustawie o VAT szczególne terminy odliczania VAT dla niektórych czynności, gdyż pytanie nie dotyczy tej kwestii.

Jeżeli podatnik nie odliczył VAT w ww. podstawowym terminie, to może go odliczyć w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Jeżeli zaś nie dotrzyma także tych terminów, wówczas może odliczyć VAT wyłącznie poprzez korektę deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym otrzymał fakturę, jednak generalnie nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku (a w niektórych przypadkach - licząc od końca roku), w którym powstało prawo do odliczenia VAT.

Podatnik ma prawo do odliczenia VAT na podstawie faktury lub na podstawie duplikatu faktury wystawionego w przypadku, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie.

Termin odliczenia VAT z duplikatu faktury zależy od okoliczności jego wystawienia, czyli od tego, czy nabywca otrzymał pierwotną fakturę, która następnie zaginęła lub uległa zniszczeniu, czy też w ogóle jej nie otrzymał. Jeżeli nabywca dokonał odliczenia VAT z otrzymanej faktury pierwotnej, która następnie zaginęła, wówczas duplikat stanowi jedynie potwierdzenie przysługującego mu prawa do odliczenia VAT. Natomiast jeżeli nabywca nie otrzymał pierwotnej faktury, wówczas duplikat traktowany jest jak oryginał faktury.

Biorąc powyższe pod uwagę, w sytuacji wskazanej w pytaniu, Czytelnik ma prawo odliczyć VAT z duplikatu faktury. Ponieważ nigdy nie otrzymał on faktury pierwotnej (i tym samym nie odliczył z niej VAT), więc prawo do odliczenia VAT przysługuje mu w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał duplikat tej faktury (w rozliczeniu za maj 2020 r.) lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (za czerwiec lub lipiec 2020 r.). Warunkiem odliczenia VAT jest jednak związek zakupu z czynnościami opodatkowanymi VAT oraz brak przesłanek wykluczających prawo do odliczenia VAT. Fakt, iż faktura wpłynęła po sporządzeniu sprawozdania finansowego i została - zgodnie z decyzją podatnika - ujęta w kosztach niestanowiących kosztów uzyskania przychodów bieżącego roku, nie ma tu znaczenia (pomijamy tu możliwość ujęcia duplikatu faktury w rachunku podatkowym - pisaliśmy o tym np. w BI nr 11 z 10 kwietnia 2019 r.).

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.