Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Zwrot pojazdu wydzierżawiającemu a aktualizacja informacji VAT-26

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zwrot pojazdu wydzierżawiającemu a aktualizacja informacji VAT-26

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 13 (1056) z dnia 1.05.2020

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Na podstawie umowy dzierżawy wykorzystuję samochód wyłącznie do działalności gospodarczej i odliczam 100% VAT od wydatków z nim związanych. W tym celu złożyłem do urzędu skarbowego informację VAT-26 oraz prowadzę ewidencję przebiegu pojazdu. Zbliża się termin zakończenia umownego okresu jego użytkowania. Czy w związku ze zwrotem pojazdu właścicielowi i całkowitym zaprzestaniem wykorzystywania samochodu wyłącznie do działalności gospodarczej, powinienem dokonać aktualizacji informacji VAT-26?

Tak. W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik powinien dokonać aktualizacji informacji VAT-26.

Ogólne zasady odliczania VAT od samochodów

Co do zasady, czynny podatnik VAT ma prawo odliczyć VAT do zakupu towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i pod warunkiem, że nie zaistnieją przesłanki wykluczające to prawo (patrz: art. 86 ust. 1art. 88 ustawy o VAT).

Zasady odliczania VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zostały doprecyzowane w art. 86a ustawy o VAT. Generalnie, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, podatnik ma prawo odliczyć 50% VAT wynikającego z faktur z tytułu wydatków, dotyczących:

  • nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych,
     
  • używania pojazdów samochodowych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związanych z tą umową,
     
  • nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Powyższe dotyczy pojazdów, które mogą być wykorzystywane do tzw. celów mieszanych, czyli nie tylko do działalności gospodarczej, ale także do celów prywatnych podatnika, jego pracowników lub innych osób.

Odliczenie 100% VAT

Ustawodawca przewidział także możliwość pełnego odliczania VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Prawo to przysługuje m.in., jeżeli pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Za takie uważa się z kolei m.in. pojazdy samochodowe, w przypadku których sposób ich wykorzystywania przez podatnika - zwłaszcza określony w ustalonych przez podatnika zasadach i potwierdzony prowadzoną przez podatnika ewidencją przebiegu pojazdu - wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Informacja VAT-26

Podatnicy, wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o nich na druku VAT-26. Informację tę należy złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym podatnik poniesie pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami (patrz: art. 86a ust. 12 ustawy o VAT). Natomiast w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu, podatnik jest zobowiązany do aktualizacji informacji VAT-26 najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany. Tak stanowi art. 86a ust. 14 ustawy o VAT.

Aktywne druki i formularze Wzór informacji VAT-26 dostępny jest
 w serwisie www.druki.gofin.pl
w dziale Podatek VAT

Przepisy nie precyzują, o jaką "zmianę wykorzystania" tu chodzi. W objaśnieniach do ww. informacji wskazano natomiast, że aktualizację informacji składa się w przypadku zmiany wykorzystania pojazdu samochodowego (z wykorzystania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzystanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza) najpóźniej przed dniem, w którym podatnik dokonuje tej zmiany.

Wprawdzie w sytuacji opisanej w pytaniu nie zmieni się wykorzystywanie tego pojazdu przez Czytelnika, gdyż nie będzie on użytkował tego samochodu po oddaniu go właścicielowi. Niemniej jednak organy podatkowe uznają, iż aktualizacji VAT-26 należy dokonywać także w przypadku, gdy samochód zostanie sprzedany lub oddany właścicielowi po zakończeniu umowy najmu czy dzierżawy. Tym samym Czytelnik również powinien zaktualizować tę informację. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 lutego 2020 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.860.2019.1.MWJ.

Więcej przeczytasz w Pisaliśmy na ten temat
dodatku nr 8 do BI z 20.02.2020 r.
na str. 51-53

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.