Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Czy konieczne jest zawiadomienie o zapłacie na rachunek spoza ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Czy konieczne jest zawiadomienie o zapłacie na rachunek spoza białej listy, gdy zapłata nastąpi w ramach MPP?

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 8 (1051) z dnia 10.03.2020

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zakupiłem towar i zapłaciłem na rachunek wskazany przez kontrahenta z zastosowaniem MPP. Okazało się, że rachunek ten nie znajduje się na białej liście podatników VAT. Czy muszę złożyć zawiadomienie o tym fakcie do urzędu skarbowego, aby uniknąć odpowiedzialności solidarnej ze sprzedawcą towaru?

Czytelnik nie poniesie odpowiedzialności solidarnej ze sprzedawcą towaru, gdyż zapłacił należność z zastosowaniem MPP - w tym celu nie musi zatem składać zawiadomienia o zapłacie poza białą listą. Złożenie tego zawiadomienia może być jednak konieczne w celu uniknięcia negatywnych skutków w PIT/CIT związanych z zapłatą na rachunek kontrahenta, nieznajdujący się na białej liście podatników VAT.

Z dniem 1 stycznia 2020 r. wprowadzono odpowiedzialność solidarną nabywcy (podatnika VAT) wraz z dostawcą towaru lub usługodawcą (czynnym podatnikiem VAT) za jego zaległości podatkowe - w przypadku zapłaty należności za dostawę towarów lub świadczenie usług na rachunek inny niż rachunek dostawcy zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów prowadzonym przez szefa KAS (tj. białej liście). Odpowiedzialność ta ograniczona jest do wysokości kwoty podatku VAT, proporcjonalnie przypadającej na tę dostawę towarów lub to świadczenie usług.

UWAGA! Odpowiedzialność solidarna dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy z odrębnych przepisów wynika obowiązek zapłaty za pośrednictwem rachunku płatniczego (tj. gdy wartość transakcji przekracza 15.000 zł lub równowartość tej kwoty).

Odpowiedzialność solidarną poniesie także podatnik VAT, który na podstawie umowy zawartej z podmiotem będącym wierzycielem innego stosunku prawnego, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny, obowiązany jest do pobrania należności od jego dłużnika i przekazania jej w całości albo w części wierzycielowi - jeżeli dokona zapłaty tej należności przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w białej liście. Podmiot ten odpowiada solidarnie całym swoim majątkiem wraz z wierzycielem za jego zaległości podatkowe, w części podatku VAT proporcjonalnie przypadającej na tę należność.

Ustawodawca wprowadził także możliwość uwolnienia się od ww. odpowiedzialności solidarnej pod warunkiem, że podatnik dokonujący płatności:

  • złoży zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek spoza wykazu do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w ciągu 3 dni od dnia zlecenia przelewu (termin ten ma ulec zmianie - przedłużeniu do 7 dni), lub
     
  • zastosuje MPP.

Powyższe wynika z art. 117ba-117bb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.).

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że skoro Czytelnik zapłacił należność z zastosowaniem MPP, to nie poniesie on odpowiedzialności solidarnej ze sprzedawcą towaru. W tym celu nie musi więc składać zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek spoza białej listy (zapłata w MPP to drugi ze sposobów uwolnienia się od ww. odpowiedzialności solidarnej). Niemniej jednak należy pamiętać, że zapłata przez przedsiębiorcę na rachunek kontrahenta spoza białej listy podatników VAT może nieść za sobą negatywne konsekwencje w PIT/CIT - pomimo zapłaty w MPP (w postaci braku możliwości zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych - dotyczy to płatności na rzecz czynnych podatników VAT za towary/usługi, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15.000 zł). W celu uniknięcia tych negatywnych konsekwencji w PIT/CIT konieczne jest złożenie ww. zawiadomienia o zapłacie poza białą listą. Zaznaczamy, że w powyższym zakresie planowane są zmiany (tj. nie ma być już negatywnych konsekwencji w PIT/CIT w przypadku zapłaty na rachunek kontrahenta spoza białej listy, jeżeli zapłaty dokonano z zastosowaniem MPP).

Więcej przeczytasz w Pisaliśmy o tym
Biuletynie Informacyjnym nr 5 z 10.02.2020 r.
na str. 35-37

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.