Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Obowiązek składania informacji VAT-27 po 1 listopada 2019 r.
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Obowiązek składania informacji VAT-27 po 1 listopada 2019 r.

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 36 (1043) z dnia 20.12.2019

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Sprzedaję towary, które wcześniej objęte były odwrotnym obciążeniem VAT, a od 1 listopada 2019 r. - objęte są mechanizmem podzielonej płatności. Czy za listopad br. powinienem złożyć "zerową" informację VAT-27?

Z dniem 1 listopada 2019 r., co do zasady, zlikwidowano obowiązek składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym VAT-27 (szczegóły w artykule).

Od 1 listopada 2019 r. wprowadzono obligatoryjną wersję mechanizmu podzielonej płatności (dalej: MPP).

Nowe prawo Od 1 listopada 2019 r. obowiązek zapłaty należności z zastosowaniem MPP mają podatnicy dokonujący nabycia towarów/usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT - jeżeli kwota należności ogółem z faktury przekracza 15.000 zł lub równowartość tej kwoty.

W załączniku nr 15 do ustawy o VAT ujęto zaś m.in. towary/usługi objęte do 31 października 2019 r. mechanizmem odwrotnego obciążenia, którego od 1 listopada br. w obrocie krajowym już się nie stosuje.

Więcej przeczytasz w Pisaliśmy na ten temat m.in.
Biuletynie Informacyjnym nr 33 z 20.11.2019 r.
na str. 22-25

W związku z powyższym, od 1 listopada 2019 r. zlikwidowano także obowiązek składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym, tj. informacji VAT-27. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami przejściowymi w tym zakresie, w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, wymienionych w załączniku nr 11 lub załączniku nr 14 do ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do 31 października 2019 r., dokonanych:

  • przed dniem 1 listopada 2019 r., dla których obowiązek podatkowy powstał lub faktura została wystawiona po dniu 31 października 2019 r.,
     
  • po dniu 31 października 2019 r., dla których faktura została wystawiona przed dniem 1 listopada 2019 r.

- stosuje się przepisy obowiązujące do 31 października 2019 r., tj. istnieje obowiązek stosowania odwrotnego obciążenia, a w konsekwencji konieczność złożenia informacji VAT-27.

Powyższe kwestie uregulowano w art. 1 pkt 14 oraz art. 10 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1751).

Odnosząc się do pytania Czytelnika należy przypuszczać, że skoro pyta on o obowiązek złożenia "zerowej" informacji VAT-27, to tym samym nie dokonał on żadnych transakcji objętych ww. regulacjami przejściowymi. Czytelnik nie ma zatem obowiązku złożenia informacji VAT-27.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.