Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Rozliczenie faktury korygującej łącznie z fakturą pierwotną
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie faktury korygującej łącznie z fakturą pierwotną

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (1027) z dnia 10.07.2019

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W czerwcu br. kupiłem towar handlowy i otrzymałem fakturę. Następnie zwróciłem część towaru. Na początku lipca br. kontrahent wystawił, a ja otrzymałem fakturę korygującą. Czy mam prawo rozliczyć obie faktury w deklaracji VAT-7 za czerwiec br., skoro fakturę korygującą otrzymałem przed terminem złożenia deklaracji za ten okres?

Nie. Czytelnik nie ma prawa ująć w deklaracji VAT-7 za czerwiec br. zarówno pierwotnej faktury zakupu, jak i faktury korygującej ten zakup (fakt, że fakturę korygującą otrzymał przed złożeniem deklaracji za czerwiec br., nie ma znaczenia). Może on tego dokonać w deklaracji VAT-7 za lipiec br. (pod warunkiem nieodliczenia VAT z faktury pierwotnej w czerwcu br.).

Czynny podatnik VAT ma generalnie prawo odliczać VAT od zakupu towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i pod warunkiem, że nie zaistnieją przesłanki wykluczające to prawo (patrz: art. 86 ust. 1art. 88 ustawy o VAT). Kwotę podatku naliczonego stanowi zaś m.in. suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, a także dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi. Zgodnie z uregulowaniami ustawy o VAT (patrz: art. 86 ust. 10-13a), prawo do odliczenia VAT:

1) powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (tę zasadę stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi),

2) przysługuje za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych - jeżeli podatnik nie dokonał odliczenia zgodnie z pkt 1,

3) przysługuje przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do odliczenia VAT, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku (a niekiedy - od końca roku), w którym powstało to prawo - jeżeli podatnik nie dokonał odliczenia VAT zgodnie z pkt 1 lub 2.

Z kolei w myśl art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, nabywca towaru czy usługi, który otrzymał fakturę korygującą, dokumentującą m.in. wartość zwróconych towarów, jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługiwało, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokona tego obniżenia.

W związku z powyższym, termin rozliczenia faktury korygującej uzależniony jest od terminu jej otrzymania, a także od tego, czy podatnik odliczył VAT z faktury pierwotnej. W sytuacji opisanej w pytaniu, Czytelnik nie ma prawa ująć w deklaracji VAT-7 za czerwiec br. zarówno pierwotnej faktury zakupu, jak i faktury korygującej ten zakup (korektę tę otrzymał bowiem dopiero w lipcu br.). Obie faktury może natomiast ująć w deklaracji VAT-7 za lipiec br. (pod warunkiem, że podatnik nie odliczy VAT z faktury pierwotnej w deklaracji VAT-7 za czerwiec br.).

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.