Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia do usług serwisu, konserwacji ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia do usług serwisu, konserwacji klimatyzacji i wentylacji

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (1022) z dnia 20.05.2019

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dokonałem dostawy i montażu instalacji klimatyzacji i wentylacji na rzecz głównego wykonawcy robót budowlanych (czynnego podatnika VAT). Usługi te podlegały opodatkowaniu na zasadzie odwrotnego obciążenia. Po zakończeniu inwestycji, pomiędzy mną a głównym wykonawcą została zawarta umowa serwisu i konserwacji tych urządzeń (PKWiU 33.12.18.0). Czy ta usługa również podlega opodatkowaniu na zasadzie odwrotnego obciążenia?

Nie. Usługa opisana w pytaniu podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. przez usługodawcę (tu: Czytelnika).

Znaczna część usług budowlanych objęta jest mechanizmem odwrotnego obciążenia. Mechanizm ten polega na tym, że podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca, a nie sprzedawca (jak to ma miejsce w przypadku transakcji rozliczanych w sposób tradycyjny).

Odwrotne obciążenie usług budowlanych stosuje się jednak pod warunkiem, że łącznie spełnione są następujące warunki (patrz: art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h ustawy o VAT):

  • usługa wskazana jest w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT,
     
  • usługodawca i usługobiorca są czynnymi podatnikami VAT,
     
  • usługodawca świadczy usługi budowlane jako podwykonawca.

Niespełnienie jednego z wymienionych warunków powoduje, że mechanizm odwrotnego obciążenia VAT nie ma zastosowania do świadczonej usługi i należy ją opodatkować na zasadach ogólnych.

Odnosząc się do sytuacji opisanej przez Czytelnika należy zauważyć, że w przypadku umowy serwisu i konserwacji klimatyzacji oraz wentylacji nie został spełniony pierwszy z ww. warunków. Mianowicie w załączniku nr 14 do ustawy o VAT nie wymieniono usługi sklasyfikowanej pod PKWiU 33.12.18.0, tj. usług naprawy i konserwacji urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych, z wyłączeniem urządzeń przeznaczonych dla gospodarstw domowych. W związku z tym, że o zastosowaniu mechanizmu odwrotnego opodatkowania możemy mówić tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie ww. warunki, to w tym przypadku, z uwagi na niespełnienie jednego z nich, zastosowanie będą miały zasady ogólne.

W konsekwencji, świadczenie usług oznaczonych symbolem PKWiU 33.12.18.0 powinno zostać opodatkowane VAT przez usługodawcę (Czytelnika). Ponieważ przepisy ustawy o VAT oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie nie przewidują zwolnienia od podatku ani obniżonej stawki podatku dla ww. usług, będą one podlegały opodatkowaniu 23% stawką VAT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 kwietnia 2019 r., nr 0115-KDIT1-3.4012.128.2019.2.EB.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.