Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Zastosowanie skonta a korekta deklaracji VAT - odpowiedź MF ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zastosowanie skonta a korekta deklaracji VAT - odpowiedź MF na zapytanie Wydawnictwa

Poradnik VAT nr 2 (482) z dnia 20.01.2019

Od 1 lipca 2018 r. podatnicy VAT mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności. Wiąże się to m.in. z możliwością zmniejszenia przez nich kwoty zobowiązania podatkowego VAT o kwotę obliczoną na podstawie wzoru wynikającego z art. 108d ust. 1 ustawy o VAT. Ustawodawca bowiem wskazał, iż w sytuacji gdy zapłata zobowiązania podatkowego z tytułu podatku następuje w całości z rachunku VAT w terminie wcześniejszym niż termin zapłaty podatku, kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku można obniżyć o kwotę wyliczoną według wzoru:

S = Z × r × n
360

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

S - kwotę, o którą obniża się kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku,
Z - kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku wynikającą z deklaracji podatkowej przed obniżeniem tego zobowiązania,
r - stopę referencyjną Narodowego Banku Polskiego obowiązującą na dwa dni robocze przed dniem zapłaty podatku,
n - liczbę dni od dnia, w którym obciążono rachunek bankowy albo rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, z wyłączeniem tego dnia, do dnia, w którym upływa termin zapłaty podatku, włącznie z tym dniem.

Kwotę, o którą obniża się kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku, zaokrągla się do pełnych złotych. Do zaokrąglenia kwoty, o którą obniża się kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku, stosuje się przepis art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.), czyli zaokrągla się ją do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Niemniej jednak podatnicy VAT decydujący się na zapłatę zobowiązań za pomocą mechanizmu podzielonej płatności i obniżający zobowiązanie podatkowe o skonto, mają wątpliwości, czy w przypadku złożenia korekty deklaracji VAT zachowują prawo do skonta i czy prawo to należy realizować od pierwotnej czy skorygowanej kwoty zobowiązania.

W powyższej sprawie redakcja zwróciła się o wyjaśnienie do Ministerstwa Finansów. W piśmie z dnia 18 grudnia 2018 r. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, iż jeśli podatnik składający korektę deklaracji zmniejsza wysokość zobowiązania podatkowego w sytuacji, gdy na wcześniejszym etapie, czyli na etapie deklaracji pierwotnej, zastosowano tzw. skonto - to kwota obniżki uzyskana przez podatnika nie ulega zmianie do czasu, aż wykazana w korekcie deklaracji kwota do zapłaty będzie niższa niż kwota uzyskanego skonta. Wówczas dopiero nastąpi zmiana wysokości obniżki do deklarowanej w korekcie kwoty podatku do wpłaty.

Kalkulatory Kalkulator kwoty zmniejszającej VAT (skonto)
dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl

Jednocześnie Ministerstwo Finansów w celu wyraźnego zobrazowania relacji korekta zobowiązania/skonto w odpowiedzi przedstawiło następujący przykład:

"(...) w deklaracji pierwotnej wykazano kwotę do zapłaty w wysokości 1.000 zł. Wysokość wyliczonego skonta wynosi 10 zł. Faktyczna kwota do zapłaty wynosi zatem 990 zł.

W deklaracji korygującej zmniejszono kwotę zobowiązania i wynosi ono 500 zł. Wartość wyliczonego skonta pozostaje bez zmian i nadal wynosi 10 zł. Faktyczna kwota do zapłaty w wyniku złożonej korekty wynosi zatem 490 zł. Kwota nadpłaty podlegająca zwrotowi z urzędu skarbowego wynosi 500 zł.

Jeżeli podatnik przykładowo złożyłby kolejną korektę deklaracji zmniejszając ponownie kwotę zobowiązania do wysokości 4 zł. W takim przypadku kwota do zapłaty będzie niższa niż kwota uzyskanego wcześniej skonta (skonto wynosiło 10 zł), a zatem wysokość skonta ulegnie zmniejszeniu do kwoty 4 zł czyli do wysokości kwoty do zapłaty z drugiej korekty. Po rozliczeniu drugiej korekty kwota nadpłaty podlegająca zwrotowi z urzędu skarbowego wynosi 490 zł (...)."

W sytuacji natomiast, kiedy podatnik składając korektę deklaracji VAT zwiększy wysokość zobowiązania podatkowego po zastosowaniu skonta, wówczas kwota skonta uzyskanego przez podatnika przy deklaracji pierwotnej jest zachowana bez zmian.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.