Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Wykupienie samochodu z leasingu i jego sprzedaż - skutki w VAT
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wykupienie samochodu z leasingu i jego sprzedaż - skutki w VAT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 36 (1007) z dnia 20.12.2018

Spółka jawna (czynny podatnik VAT) użytkuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego i odlicza 50% VAT z tego tytułu. Po zakończeniu umowy samochód zostanie wykupiony. Na dzień dzisiejszy nie zadecydowano, czy samochód będzie nadal użytkowany przez spółkę, czy też zostanie przekazany jednemu ze wspólników na jego cele prywatne. Jakie będą konsekwencje takiego przekazania oraz późniejszej sprzedaży samochodu dla celów VAT?

Wykup samochodu do działalności

Jeżeli wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego nastąpi do majątku firmowego, to generalnie podatnik będzie miał prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej jego wykup w wysokości 50% kwoty VAT. Z kolei sprzedaż samochodu osobowego wykupionego uprzednio z leasingu będzie podlegała opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej, wynoszącej 23%.

Należy ponadto pamiętać, że sprzedając samochód osobowy, wykupiony wcześniej z leasingu w tzw. okresie korekty, spółka będzie mogła "odzyskać" nieodliczony VAT od jego wykupu (przynajmniej jego część - z uwagi na odliczanie 50% VAT), poprzez korektę VAT "in plus". Korekty tej będzie mogła dokonać w odpowiedniej proporcji do pozostałego okresu korekty.

Okres korekty, licząc od miesiąca, w którym nabyto samochód (tu: wykupiono z leasingu), wynosi (zob. art. 90b ustawy o VAT):

  • 60 miesięcy - gdy wartość początkowa samochodu przekracza 15.000 zł,
     
  • 12 miesięcy - gdy wartość początkowa samochodu nie przekracza 15.000 zł.

Korekty tej dokonuje się w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy (miesiąc/kwartał), w którym sprzedano samochód, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.

Wykup samochodu na cele prywatne wspólnika

W sytuacji, gdy w momencie wykupu samochodu podatnik przeznaczy go na cele osobiste, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą, wówczas należy uznać, że nabycie samochodu nie będzie związane z czynnościami opodatkowanymi VAT. W związku z powyższym podatnikowi (tu: spółce) nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tytułu wykupu tego samochodu.

Dostawa towarów podlega opodatkowaniu VAT wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Tymczasem w przypadku samochodu wykupionego z leasingu do majątku prywatnego, późniejsza jego sprzedaż odbywa się już z majątku prywatnego (tu: z majątku wspólnika). Skoro więc wspólnik, dokonując w przyszłości sprzedaży samochodu, nie będzie działał w charakterze podatnika, to sprzedaż samochodu stanowić będzie zwykłe wykonywanie prawa własności (prawa do rozporządzania własnym majątkiem). Skutkiem powyższego, zamierzona czynność nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Podsumowując, należy uznać, że wprowadzenie do majątku prywatnego samochodu wykupionego z leasingu nie będzie skutkowało opodatkowaniem VAT ani w momencie zakupu, ani w momencie sprzedaży.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.