Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Sprzedaż gruntu zabudowanego kilkoma budynkami a VAT
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Sprzedaż gruntu zabudowanego kilkoma budynkami a VAT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (995) z dnia 20.08.2018

Zamierzamy sprzedać zakład produkcyjny, w skład którego wchodzi kilka nieruchomości (zabudowanych i niezabudowanych). Niektóre budynki będą opodatkowane stawką 23%, a niektóre zwolnione z VAT. Jak opodatkować grunt, na którym znajdują się budynki opodatkowane różnymi stawkami VAT? Czy każdą nieruchomość należy fakturować odrębnie?

Grunt zabudowany należy przyporządkować do budynku, który się na nim znajduje i opodatkować stawką właściwą dla budynku. Podziału wartości gruntu do poszczególnych budynków należy dokonać według dowolnego (miarodajnego, wiarygodnego) klucza podziału. Sprzedaż wszystkich nieruchomości może być udokumentowana jedną fakturą.

Ponieważ w pytaniu wskazano, że przedmiotem sprzedaży ma być zakład produkcyjny, w pierwszej kolejności należy przypomnieć, że zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie podlega opodatkowaniu VAT. Do takich transakcji nie stosuje się przepisów o VAT (patrz: art. 6 ustawy o VAT). Ponieważ jednak Czytelnik wskazał, że sprzedaż niektórych nieruchomości będzie opodatkowana, zakładamy, że ww. wyłączenie nie znajdzie tu zastosowania. Zakładamy również, że Czytelnik prawidłowo ustalił stawkę VAT dla sprzedawanych budynków (23% lub zwolnienie z VAT).

Stawka VAT na sprzedaż gruntu

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem (albo części takich budynków/budowli), z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (patrz: art. 29a ust. 8 ustawy o VAT). W konsekwencji grunt powinien być opodatkowany stawką VAT właściwą dla sprzedawanego budynku/budowli.

Żadne przepisy nie precyzują natomiast, jak rozliczyć VAT od sprzedaży gruntu, na którym znajduje się kilka budynków (budowli), dla których właściwa jest różna stawka VAT (tu: 23% i zwolnienie z VAT). W praktyce każdy sposób przyporządkowania wartości gruntu do poszczególnych budynków/budowli jest akceptowany. Istotne jest jedynie, aby był on miarodajny i wiarygodny. Jak wyjaśnił przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej 7 czerwca 2018 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.184.2018.1.SM:

"(...) Odnośnie zastosowania odpowiedniego klucza alokacji należy zgodzić się ze Spółką, że ani przepisy ustawy, ani przepisy wykonawcze do ustawy nie precyzują, w jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania w przypadku, gdy transakcja dostawy dotyczy nieruchomości częściowo opodatkowanej podatkiem VAT, a częściowo korzystającej ze zwolnienia od tego podatku. Dopuszczalne są różne właściwe rozwiązania, o ile odzwierciedlają stan faktyczny. Należą do nich: metoda oparta na kluczu wartościowym (tj. polegająca na zastosowaniu właściwych stawek proporcjonalnie do wartości sprzedawanych części nieruchomości) czy też rozwiązanie według klucza powierzchniowego (tj. oparte na podzieleniu powierzchni nieruchomości proporcjonalnie do powierzchni zajmowanych przez poszczególne części - opodatkowane VAT i korzystające ze zwolnienia od podatku). Wybór odpowiedniej metody czy klucza podziału należy wyłącznie do podatnika, który winien sam zdecydować, czy jest to metoda miarodajna i wiarygodna w jego konkretnej sytuacji (podkreśl. red.). (...)"

Wystawienie faktury

Zasady wystawiania faktur zostały zawarte głównie w art. 106a-106n ustawy o VAT. Przepisy te określają m.in., co powinna zawierać faktura. Jednocześnie żadne przepisy nie wskazują, że na fakturze może być wykazana jedynie jedna pozycja towaru (usługi). Nie ma więc przeszkód, aby na jednej fakturze podatnik wykazał wszystkie sprzedawane nieruchomości - oczywiście o ile sprzedano je jednemu nabywcy. Istotne jest jedynie, aby każdą nieruchomość opodatkować właściwą dla niej stawką VAT.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.