Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Nieterminowe rozliczenie importu usług
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nieterminowe rozliczenie importu usług

Poradnik VAT nr 12 (468) z dnia 20.06.2018

W lutym 2017 r. wpłaciliśmy unijnemu kontrahentowi zaliczkę na poczet importu usług organizacji targów, które odbyły się w Brukseli we wrześniu 2017 r. Nie uwzględniliśmy jednak wpłaconej zaliczki w deklaracji podatkowej. Czy w chwili obecnej musimy złożyć korektę deklaracji za luty 2017 r. i ująć w niej podatek należny z tytułu importu usług a podatek naliczony uwzględnić w deklaracji składanej na bieżąco?

Przepisy ustawy o VAT nie regulują odrębnie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku importu usług. Obowiązek podatkowy od nabywanych usług, których miejsce świadczenia ustala się - jak w omawianej sytuacji - według art. 28b ustawy o VAT, powstaje na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania tych usług lub - jeżeli przed tym momentem otrzymano całość lub część zapłaty - z chwilą otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej części.

Kwota VAT należnego od importu usług stanowi równocześnie podlegającą odliczeniu kwotę VAT naliczonego - o ile nabyte usługi podatnik wykorzystuje (lub wykorzysta w przyszłości) na potrzeby wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje zasadniczo w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do danej transakcji, jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, o której mowa w art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy. Jak wynika z tego przepisu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a), czyli dostawy towarów bądź świadczenia usług, dla których podatnikiem jest ich nabywca, powstaje na podstawie art. 86 ust. 10, pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy.

W art. 86 ust. 10i wskazano natomiast, iż w przypadku uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, w terminie późniejszym niż określony w art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b) i pkt 3, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

Jeżeli podatnik nie dotrzymał 3-miesięcznego terminu na wykazanie VAT należnego od importu usług, to musi dokonać korekty cofając się do właściwej deklaracji (do momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług). Natomiast VAT naliczony będzie mógł wykazać dopiero w bieżącej deklaracji podatkowej.

Jeśli więc podatnik wykaże podatek należny w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, ale zrobi to po upływie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy, wywoła to niekorzystne skutki w podatku VAT.

Nałożenie na podatników sankcji w postaci odrębnego rozliczenia podatku należnego i naliczonego (w dwóch różnych deklaracjach) powoduje, że są oni bardzo często zmuszeni do uregulowania podatku należnego wraz z odsetkami. Nie spotkało się to z aprobatą Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który w dniu 29 września 2017 r. wydał wyrok w tej sprawie (sygn. akt I SA/Kr 709/17 - orzeczenie nieprawomocne).

Zdaniem Sądu powyższe przepisy wprowadzają ograniczenia naruszające zasadę neutralności podatkowej, co jest sprzeczne z ogólnymi zasadami wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Przepisy ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. wprowadzają bowiem - w opinii WSA - automatyczne przesunięcie w czasie prawa do odliczenia i związaną z tym konieczność zapłaty odsetek za zwłokę z przyczyn czysto formalnych, bez względu na fakt, że w danej transakcji nie wystąpiło jakiekolwiek ryzyko oszustwa podatkowego lub świadome nadużycie prawa.

Po stronie podatników stanął również WSA w Warszawie w wyroku z 15 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2488/17.

Niemniej jednak przy odliczaniu VAT od importu usług zalecamy ostrożność, gdyż nie wiadomo, jakie stanowisko w tej sprawie zajmie NSA, jeśli wyroki zostaną zaskarżone, a przepisy ustawy o VAT w zakresie odliczania VAT od importu usług nadal obowiązują.

Reasumując

 

Zaliczkę z tytułu importu usług, która nie została ujęta w deklaracji podatkowej należy uwzględnić w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. W związku z tym, że zaliczka została uiszczona w lutym 2017 r., konieczne jest złożenie korekty deklaracji za ten miesiąc i uwzględnienie podatku należnego od importu usług do wysokości uiszczonej zaliczki. Z uwagi na to, że upłynął już trzymiesięczny okres, o którym mówi art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy, podatek naliczony należy ująć w deklaracji bieżącej.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.