Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Czynności nieopodatkowane występujące w ramach działalności gospodarczej a stosowanie prewspółczynnika
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Czynności nieopodatkowane występujące w ramach działalności gospodarczej a stosowanie prewspółczynnika

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 36 (971) z dnia 20.12.2017

Jestem czynnym podatnikiem VAT - wykonuję czynności opodatkowane. Zdarza się, że otrzymuję wpłaty na poczet nieskonkretyzowanych dostaw - wpłaty te nie podlegają opodatkowaniu VAT. Czy w związku z tym należy przyjąć, że wykonuję czynności mieszane i do odliczania VAT muszę stosować prewspółczynnik?

Nie. W sytuacji wskazanej w pytaniu podatnik nie powinien stosować prewspółczynnika. Może odliczać VAT od wszystkich zakupów na zasadach ogólnych (stosując oczywiście ustawowe ograniczenia w odliczaniu VAT).

Podatnicy mają generalnie prawo do odliczania VAT tylko od wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast VAT od wydatków związanych z czynnościami zwolnionymi z VAT, czy pozostającymi poza zakresem działalności gospodarczej, nie podlega odliczeniu. Jeśli nie jest możliwe przypisanie dokonanych zakupów towarów i usług w całości do czynności dających prawo do odliczenia VAT, kwotę podatku podlegającą odliczeniu podatnik powinien ustalić w oparciu o:

1) tzw. prewspółczynnik (ustalony na podstawie art. 86 ust. 2a-2h ustawy o VAT) - jeżeli podatnik wykonuje czynności opodatkowane i nieopodatkowane (pozostające poza działalnością gospodarczą),

2) wskaźnik proporcji (o którym mowa w art. 90 ustawy o VAT) - jeżeli w ramach działalności gospodarczej podatnik wykonuje zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT.

Z pytania wynika, że w ramach działalności gospodarczej podatnik wykonuje czynności opodatkowane. Zdarza się jednak, że występują u niego czynności nieopodatkowane (tu: otrzymanie wpłaty na poczet przyszłych nieskonkretyzowanych dostaw - o rozliczaniu takich wpłat piszemy szczegółowo w tym numerze BI na str. 17-21). Występowanie ww. czynności nie oznacza automatycznie, że do odliczania VAT podatnik musi stosować prewspółczynnik. Czynności nieopodatkowane, o których mowa, jako towarzyszące działalności gospodarczej, nie stanowią odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Nie podlegają one wprawdzie opodatkowaniu VAT, ale ich występowanie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą. W tych okolicznościach stosowanie prewspółczynnika nie jest konieczne.

Tak też wyjaśniło Ministerstwo Finansów w broszurze dostępnej na stronie internetowej (www.mf.finanse.gov.pl) pt. "Zasady odliczania VAT przy prowadzeniu działalności o charakterze mieszanym - ze zmianami wprowadzonymi od 1 stycznia 2016 r." Podobnie wyjaśniają również organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 4 lipca 2016 r., nr IPPP1/4512-337/16-2/KC. Odnosząc się do sytuacji, gdy podatnik - w ramach działalności gospodarczej - uzyskiwał przychody nieopodatkowane VAT (m.in. z odsetek od lokat bankowych, odszkodowań i kar umownych), organ podatkowy wyjaśnił:

"(...) wskazane przez Wnioskodawcę przychody (niegenerujące opodatkowania VAT) towarzyszą jego działalności gospodarczej i nie stanowią odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy, nie podlegają one opodatkowaniu, jednak ich występowanie nie oznacza, że u Wnioskodawcy występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą. Zatem opisane przychody związane są z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, a w konsekwencji mieszczą się w pojęciu "celów związanych z działalnością gospodarczą", w rozumieniu art. 86 ust. 2a ustawy (o VAT - przyp. red.). Tym samym należy uznać, że Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do stosowania proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług. (...)"

Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 25 marca 2016 r., nr IBPP3/4512-956/15/EJ oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 19 stycznia 2016 r., nr IPTPP1/4512-509/15-4/RG.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.