Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Samofakturowanie na rzecz podatnika zwolnionego z VAT
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Samofakturowanie na rzecz podatnika zwolnionego z VAT

Poradnik VAT nr 9 (441) z dnia 10.05.2017

Czy mogę na podstawie zawartej umowy wystawiać jako nabywca faktury na rzecz podatnika zwolnionego podmiotowo z VAT, czy też samofakturowanie jest możliwe jedynie wówczas gdy dostawca jest czynnym podatnikiem VAT?

Czynność, w ramach której to nabywca towaru czy usługi a nie ich dostawca dokumentuje transakcję nazywana jest powszechnie samofakturowaniem. Podstawą do stosowania samofakturowania przez podatników dokonujących transakcji podlegających opodatkowaniu VAT, jest umowa zawarta pomiędzy dostawcą i nabywcą towarów czy usług.

Umowę tę należy zawrzeć jeszcze przed rozpoczęciem tej formy rozliczeń transakcji pomiędzy podatnikami.

Aby istniała możliwość wystawienia "za podatnika" faktury w ramach tzw. samofakturowania muszą zostać spełnione określone warunki, wskazane w art. 106d ust. 1 ustawy o VAT. Podmiot wystawiający musi być podatnikiem podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub osobą prawną niebędącą podatnikiem, który nabywa towary lub usługi od innego podatnika.

Samofakturowanie dotyczyć może wyłącznie czynności wskazanych wprost w art. 106d ust. 1 pkt 1-3 ustawy o VAT, tj.:

  • sprzedaży (dostawy towarów i świadczenia usług na terytorium kraju, eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów),
     
  • zaliczek (i innych płatności dokonywanych przed dostawą towarów lub świadczeniem usług),
     
  • dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez "polskiego" podatnika w sytuacji gdy miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa trzeciego.

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają szczególnych wymagań co do statusu prawnego podmiotu będącego dostawcą towarów czy usług. Nie ma zatem podstaw prawnych aby wyłączyć z możliwości samofakturowania sytuację, w której dostawca towaru czy usługi jest podmiotem zwolnionym od podatku od towarów i usług. Ustawodawca używa bowiem w odniesieniu do dostawcy towaru i usługi pojęcia "podatnik", nie zawężając tego określenia jedynie do czynnych podatników VAT. Podmiot, który prowadzi działalność zwolnioną z VAT jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT, prowadzącym działalność gospodarczą, o jakiej mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Warto jednak podkreślić, że w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT zasadniczo nie ma obowiązku wystawiania faktur. Mimo to jednak w każdym przypadku gdy mamy do czynienia z ww. zwolnieniami z VAT, faktury takie można wystawiać (i przy spełnieniu ustawowych warunków mogą być one wystawiane przez nabywców).

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.