Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Obowiązki płatnika wynikające z zawarcia umów zlecenia z obywatelami Ukrainy ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Obowiązki płatnika wynikające z zawarcia umów zlecenia z obywatelami Ukrainy - interpretacja indywidualna organu podatkowego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 4 (484) z dnia 20.02.2019
Jeśli zleceniobiorca (obywatel Ukrainy) nie przedłoży płatnikowi certyfikatu rezydencji, płatnik dokonuje poboru zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 29 ust. 1 updof, opierając się na informacjach posiadanych przez siebie oraz przedstawionych przez podatnika, np. w stosownym oświadczeniu.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 stycznia 2019 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.573.2018.1.AKR.

Wnioskodawca zamierza rekrutować i zatrudniać osoby będące obywatelami Ukrainy, nieprowadzące działalności gospodarczej. Umowy zlecenia zawierane przez wnioskodawcę będą opiewać na kwoty wynagrodzenia wyższe niż 200 zł. W ciągu roku podatkowego zleceniobiorcy, świadcząc swe usługi, będą przebywać na terenie Polski poniżej lub powyżej 183 dni.

Wnioskodawca zakłada, że zleceniobiorcy nie przedstawią mu certyfikatów rezydencji, które to dokumenty wyjaśniłyby zasady opodatkowania zleceniobiorców. W związku z tym w celu określenia rezydencji podatkowej zleceniobiorcy, planuje zwracać się do zleceniobiorców o dobrowolne złożenie odpowiednich oświadczeń.

Zleceniobiorca będzie mógł złożyć jedno z trzech rodzajów oświadczeń, tj. że:

1) w okresie wykonywania zlecenia na rzecz wnioskodawcy, jego centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) mieści się w Polsce,

2) w danym roku podatkowym przebywa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni pod wskazanym adresem w Polsce,

3) nie spełnia i w danym roku nie będzie spełniał żadnego z warunków opisanych w pkt 1 i 2, w związku z czym w okresie wykonywania zlecenia na rzecz wnioskodawcy nadal pozostaje rezydentem podatkowym Ukrainy.

Wnioskodawca w każdym z oświadczeń zamierza zamieścić informacje o skutkach podatkowych złożenia i braku złożenia danego rodzaju oświadczenia. Stosowne oświadczenia będą przygotowane w języku polskim i ukraińskim.

Zleceniobiorcy będą proszeni o dobrowolne złożenie jednego ze wskazanych oświadczeń przy ich zatrudnianiu i każdorazowo na początku kolejnego roku kalendarzowego, w którym będzie kontynuowana współpraca. Natomiast umowa zawierana ze zleceniobiorcą będzie zobowiązywała go do aktualizowania złożonego oświadczenia.

W sytuacji gdy zleceniobiorca złoży oświadczenie wymienione w pkt 1 lub 2, wówczas wnioskodawca zamierza traktować zleceniobiorcę jako rezydenta podatkowego Polski i będzie pobierać zaliczki na podatek. Natomiast gdy zleceniobiorca nie złoży żadnego oświadczenia, lub złoży oświadczenie wymienione w pkt 3, wówczas wnioskodawca będzie traktować go jako nierezydenta podatkowego Polski i będzie pobierać zryczałtowany podatek według stawki wynoszącej 20%.

We wniosku o interpretację indywidualną wnioskodawca zapytał organ podatkowy, czy takie postępowanie będzie prawidłowe. Organ podatkowy potwierdził, że opisany przez wnioskodawcę sposób postępowania jest prawidłowy. Stwierdził, że od wynagrodzeń wypłacanych przez wnioskodawcę obywatelom Ukrainy zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia, którzy złożą oświadczenia, że: 

  • w okresie wykonywania zlecenia na rzecz wnioskodawcy ich ośrodek interesów życiowych w rozumieniu art. 3 ust. 1a pkt 1 updof znajduje się w Polsce (niezależnie od długości ich pobytu w Polsce) lub
     
  • przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym,

wnioskodawca (płatnik) obowiązany jest do poboru zaliczek na podatek dochodowy (art. 41 ust. 1 updof) i sporządzenia za ten okres deklaracji PIT-4R i informacji PIT-11.

Organ ten zaznaczył, że gdyby współpraca wnioskodawcy ze zleceniobiorcą była krótsza niż 183 dni, nie musi to oznaczać, że zleceniobiorca przebywa w Polsce w tym samym okresie, mógł bowiem być już w Polsce wcześniej i pracować dla innego podmiotu. Zatem jeśli złoży drugi rodzaj oświadczenia, wtedy wnioskodawca może traktować go jako polskiego rezydenta podatkowego.

Natomiast w sytuacji wypłaty wynagrodzeń obywatelom Ukrainy zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia, którzy złożą oświadczenia, że nie posiadają ośrodka interesów życiowych w Polsce, a ponadto w roku podatkowym ich pobyt w Polsce nie przekroczył 183 dni, wnioskodawca zobowiązany jest pobrać od wypłacanego wynagrodzenia 20% zryczałtowany podatek, o którym mowa w art. 29 ust. 1 updof, sporządzić deklarację PIT-8AR i informację IFT-1/IFT-1R. Gdy pobyt ten przekroczy 183 dni, wnioskodawca powinien stosować zasady jak dla osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce. W takim przypadku po zakończeniu roku podatkowego płatnik powinien wystawić dwie informacje: IFT-1R za okres pobytu podatnika do 183 dni oraz PIT-11 za okres od momentu, gdy powstał obowiązek poboru zaliczki według art. 41 updof.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.