Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Kurs waluty obcej a limit składek na ubezpieczenie samochodu osobowego (pytanie z forum internetowego ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Kurs waluty obcej a limit składek na ubezpieczenie samochodu osobowego (pytanie z forum internetowego - www.forum.gofin.pl)

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 27 (998) z dnia 20.09.2018

W dniu 7 sierpnia 2018 r. zawarto polisę na ubezpieczenie samochodu osobowego o wartości powyżej 20.000 euro. Czy do ustalenia, jaka kwota składek na ubezpieczenie tego pojazdu może być kosztem podatkowym, należy zastosować kurs z dnia 7 sierpnia 2018 r., czy z dnia poprzedzającego, tj. z 6 sierpnia 2018 r. (pytanie 1181038)?

Do ustalenia, jaka kwota składek na ubezpieczenie samochodu osobowego o wartości powyżej 20.000 euro może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, należy zastosować średni kurs NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.

paragraf Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Kwotę tę przelicza się na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia (wspomnijmy, że w przypadku podatników PIT przeliczenia tego dokonuje się po kursie sprzedaży walut obcych ogłaszanym przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia - zob. art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PDOF).

Powyższe ograniczenie dotyczy składek na te ubezpieczenia, których wysokość ustalana jest w oparciu o wartość samochodu osobowego przyjętą dla celów ubezpieczenia. W praktyce ograniczenie to dotyczy przede wszystkim składek na ubezpieczenie AC.

A zatem podatnicy CIT, ustalając, jaka część składki na ubezpieczenie AC może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, do przeliczenia na złote ww. limitu 20.000 euro stosują średni kurs NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia. Z pytania wynika, że umowa ubezpieczenia została zawarta w dniu 7 sierpnia br. Do ustalenia, jaka kwota składek na ubezpieczenie samochodu osobowego (o wartości powyżej 20.000 euro) może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, spółka powinna zastosować średni kurs NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia, tj. średni kurs NBP z 7 sierpnia br.

Przykład

W dniu 7 sierpnia 2018 r. spółka z o.o. zawarła umowę ubezpieczenia AC, dotyczącą samochodu osobowego. Wartość samochodu przyjęta dla celów ubezpieczenia wyniosła 100.000 zł. Średni kurs euro ogłaszany przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia wyniósł 4,2554 zł/euro (tabela nr 152/A/NBP/2018).

Równowartość 20.000 euro po przeliczeniu na złote według średniego kursu NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu wyniosła 85.108 zł (20.000 euro × 4,2554 zł/euro).

Wspomnijmy, że Ministerstwo Finansów planuje zwiększyć ww. limit 20.000 euro do kwoty 150.000 zł. Pisaliśmy o tym w BI nr 26 z 10 września 2018 r. Do tematu będziemy wracać na łamach naszego czasopisma.

Więcej przeczytasz w Pisaliśmy o tym
Biuletynie Informacyjnym nr 26 z 10.09.2018 r.
na str. 8-10

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.