Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Odliczenia od dochodu  »   Składka zdrowotna w PIT ryczałtowca
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Składka zdrowotna w PIT ryczałtowca

Gazeta Podatkowa nr 11 (2094) z dnia 5.02.2024
Agata Cieśla

1) W indywidualnej działalności gospodarczej od 2020 r. korzystam z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. W 2022 r. opłacałem składki zdrowotne według tzw. uproszczonej podstawy w wysokości przychodów z roku poprzedniego, które wynosiły 126.000 zł. Jednak w związku ze spadkiem przychodów za 2022 r. miałem nadpłatę tych składek, co potwierdziło rozliczenie dokonane przez ZUS w 2023 r. Czy w związku z nadpłatą powinienem skorygować PIT-28 za 2022 r., czy też uwzględnić ją w PIT-28 za 2023 r.?

Ryczałtowiec pomniejsza przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym o 50% składek zdrowotnych zapłaconych w roku podatkowym (własnych i za osobę współpracującą) z tytułu prowadzenia działalności opodatkowanej w tej formie, jeżeli nie zostały one mu zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Przy opłacaniu składek zdrowotnych w formie uproszczonej może w ich rocznym rozliczeniu okazać się, że za dany rok podatkowy zostały one nadpłacone. Czytelnik ustalił je bowiem, przyjmując za podstawę przychody z 2021 r., które znajdują się w II przedziale przychodów (czyli były wyższe od 60.000 zł i nie przekraczały 300.000 zł), a tymczasem faktycznie osiągnięte w 2022 r. przychody zmieściły się w I przedziale. Nadpłata ta nie podlega jednak rozliczeniu w PIT-28 za 2022 r. Obliczenie nadpłaty składek oraz jej zwrot nastąpił bowiem w 2023 r. W art. 21 ust. 2a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.) wskazano, że gdy podatnik, obliczając należny ryczałt, dokonał m.in. odliczeń od przychodu, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, ma obowiązek doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Stąd Czytelnik kwotę nadpłaconych składek za 2022 r. doliczy do przychodu w PIT-28 za 2023 r.


2) W 2022 r. jako ryczałtowiec opłacałem składkę zdrowotną od tzw. uproszczonej podstawy wyliczonej w wysokości przychodów z roku poprzedniego, które wynosiły 57.840 zł. Ponieważ jednak moje przychody wyniosły ostatecznie 76.900 zł, to za 2022 r. miałem niedopłatę składek zdrowotnych, którą uregulowałem w 2023 r. Czy w tej sytuacji mogę odliczyć w PIT-28 za 2023 r. od przychodów 50% jej wartości?

W oparciu o art. 11 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) możliwość pomniejszenia przychodów firmowych o 50% zapłaconych w roku podatkowym składek zdrowotnych mają wyłącznie przedsiębiorcy opłacający ryczałt ewidencjonowany. Przepis ten wskazuje jednak wprost, że dotyczy to składek zapłaconych z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu. W efekcie wyłącznie wówczas, gdy podatnik regulujący w 2023 r. niedopłatę firmowych składek zdrowotnych za 2022 r. w roku tym kontynuował korzystanie z formy opodatkowania, jaką jest ryczałt ewidencjonowany, 50% wartości tej niedopłaty może uwzględnić przy ustalaniu podstawy opodatkowania za 2023 r.

Jeżeli jednak Czytelnik na 2023 r. wybrał podatek liniowy, to uregulowanej niedopłaty nie rozliczy, gdyż liniowcy uwzględniają w swojej podstawie opodatkowania jedynie składki zdrowotne opłacone z tytułu prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem liniowym. Natomiast korzystający ze skali podatkowej w ogóle nie mają prawa uwzględniać w rozliczeniu pdof zapłaconych składek zdrowotnych.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.