Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2022  »  Odliczenia od podatku  »   Podział ulgi prorodzinnej między rodziców
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Podział ulgi prorodzinnej między rodziców

Przegląd Podatku Dochodowego nr 5 (581) z dnia 1.03.2023

Po rozwodzie podatniczka wychowuje sama dwoje dzieci. Ojciec dzieci nie uczestniczy w ich wychowywaniu, a alimenty są dochodzone na drodze egzekucji. Czy prawo do ulgi prorodzinnej w całości przysługuje podatniczce, nawet jeżeli jedno z dzieci w 2022 r. uzyskało pełnoletność?

W tych okolicznościach podatniczka ma prawo do odliczenia 100% kwoty ulgi na dziecko małoletnie. Kwotą ulgi na drugie dziecko, za okres po uzyskaniu przez nie pełnoletności, musi się podzielić z drugim rodzicem.

Podstawowym warunkiem stosowania ulgi prorodzinnej jest to, żeby rodzice faktycznie wykonywali władzę rodzicielską w stosunku do dziecka małoletniego, a także utrzymywali pełnoletnie uczące się dziecko, przed ukończeniem 25 roku życia, wykonując ciążący na nich obowiązek alimentacyjny. Zasadą jest również, że odliczenie ustalone na każde dziecko uprawniające do ulgi dotyczy obojga rodziców. Przy czym art. 27f ust. 4 updof, w brzmieniu obowiązującym od początku 2022 r. (mający zastosowanie do dochodów/przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2021 r. - art. 70 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. poz. 2105 ze zm.), określa zasady podziału kwoty odliczenia między rodzicami.

Generalnie rodzice mogą kwotę ulgi odliczyć od podatku w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. Jednak w przypadku braku porozumienia, odliczają kwotę ulgi w częściach równych, gdy:

  • zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji (piecza naprzemienna), lub
  • miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak miejsce zamieszkania obojga rodziców, pozostających w związku małżeńskim.

W pozostałych przypadkach odliczenie w wysokości 100% stosuje rodzic, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Odnosząc się zatem do sytuacji podatniczki, należy stwierdzić, że o ile ojciec dziecka nie wykonywał w 2022 r. władzy rodzicielskiej, to prawo do ulgi na takie dziecko w ogóle mu nie przysługuje. Podatniczka może więc w zeznaniu za 2022 r. odliczyć od podatku całą kwotę ulgi na to dziecko. Jednak o nabyciu prawa do ulgi na dziecko pełnoletnie uczące się, decyduje fakt jego utrzymywania w wykonaniu obowiązku alimentacyjnego. Nie ma tu znaczenia, czy obowiązek ten jest realizowany przez rodzica dobrowolnie czy przymusowo (w drodze egzekucji komorniczej). Oznacza to, że ustalając odliczenie przysługujące na dziecko, które w trakcie 2022 r. uzyskało pełnoletność, podatniczka może uwzględnić 100% kwoty ulgi za miesiące od początku roku włącznie do miesiąca, w którym dziecko ukończyło 18 rok życia. Natomiast za miesiące pozostałe do końca 2022 r. ma prawo tylko do połowy kwoty (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 stycznia 2023 r., nr 0115-KDIT2.4011.673.2022.2.MD).

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.